blog

Vzdelávajte sa s nami


V rámci tejto časti Vám prinášame aktuálne informácie týkajúce sa legislatívnych zmien, najčastejších problémov z našej praxe, riešení praktických príkladov a rôzne zaujímavosti a novinky.

Elektronické doručovanie dokumentov (video záznam z webinár-a)


Združenie účtovníkov Slovenska pre svojich členov pripravilo 01.04.2020 webinár na tému elektronického doručovania dokladov. Aj napriek dátumu nešlo o prvoaprílový žart, ale o veľmi aktuálnu tému v čase pandémie – a to elektronické doručovanie dokladov od klienta k účtovníkovi.

Trh ponúka mnoho nástrojov elektronického doručovania dokumentov, od tých bezplatných a jednoduchých až po sofistikované platené aplikácie. Správny výber nástroja závisí od viacerých faktorov :

  1. Veľkosť – aké veľké portfólio klientov bude nástroj využívať. Rovnica je jednoduchá, viac klientov = viac potrebného priestoru pre dáta.
  2. Ochota klientov – do akej miery sú klienti ochotní ale aj schopný používať vybraný nástroj. Darmo máte ten najlepší a najdrahší softvér, keď vám klient nie je ochotný doklady oskenovať.
  3. Interný datamanažment – ako spracovávate, ukladáte a zálohujete elektronické doklady od klientov.
  4. Cena, ktorú ste ochotný za nástroj zaplatiť.

My sme sa snažili na úvod predstaviť veľmi jednoduchý nástroj Acronis Files Cloud, ktorý je cenovo dostupný pre všetkých. Webinár viedol Ing. Miroslav Kapuš zo spoločnosti Comtec s.r.o. – špecialista pre IT podporu malých a stredných firiem.

Acronis hodnotíme ako elementárny nástroj pre doručovanie dokladov od klienta k účtovníkovi. Aplikácia zvláda obojsmernú komunikáciu, čo znamená, že aj účtovník môže klientovi zdieľať potrebné dokumenty. Ide tak o zdieľané úložisko dokumentov, pričom oprávnenia jednotlivých užívateľov máte v plnej moci vy. Klientovi viete nastaviť práva iba vkladať, nie však mazať dokumenty. Acronis zaznamenáva históriu jednotlivých dokumentov, preto je veľmi ľahko preukázateľné, kto a kedy dokument vložil, upravil poprípade vymazal. Disponuje aj vlastnou mobilnou aplikáciou, a tak je možné dokumenty nahrávať aj priamo z mobilu. Ak chcete s elektronickou komunikáciou začať, je Acronis vhodnou voľbou vzhľadom na jeho jednoduchosť.

Počas webinára bolo položených množstvo otázok, ich odpovede si môžete pozrieť na uvedenom odkaze – Webinár – otázky a odpovede

Pre členov ZÚSK je záznam z webinára dostupný zdarma tu:

Tento obsah je prístupný iba členom ZÚSK. Pre pokračovanie sa prosím prihláste.

Ešte nie ste členom ZÚSK? Zaregistrujte sa a získajte množstvo výhod!