Kategórie

Témy poradenstva


Každý z členov ZÚSK s balíkom Profi alebo Business môže po prihlásení do členskej sekcie (v pravom hornom rohu) kumulatívne položiť 3 otázky za kalendárny mesiac, max. 10 otázok za kalendárny rok z akejkoľvek oblasti (daňovej / účtovnej / mzdovej / právnej). Ide o operatívne poradenstvo na bežne sa vyskytujúce problémy z praxe. Otázky neprimeraného rozsahu (zahraničná legislatíva, odborné stanoviská a komplexné analýzy) nespadajú do rámca poradenstva poskytovaného ZUSK. Po zodpovedaní otázky jedným z našich špecialistov, budete informovaný na Vašu emailovú adresu zadanú pri registrácii.

Odpovede

Najnovšie zodpovedané otázky


Ocenenie softvéru

Softvér je vyvíjaný vo vlastných nákladoch, pracujú na ňom zamestnanci firmy. Je ponúkaný pre iné firmy, ktoré ho môžu využívať po zaplatení mesačného paušálu. Zaujímalo by ma ako správne postupovať pri výpočte ocenenia tohto softvéru, ako správne vypočítať ocenenie 1 hodiny vývoja. Ktoré náklady by sme mali zobrať do úvahy pri tomto oceňovaní?

Prenájom a DPH

Fyzická osoba (konateľ) prenajíma svojej s.r.o. nebytové priestory (samozrejme bez DPH). S.r.o. (platiteľ DPH) má právo prenajímať nebytové priestory tretej osobe. Prenajíma s DPH či bez DPH? Môže si s.r.o. uplatňovať výdavky ak je to dohodnuté v nájomnej zmluve?

Predaj osobného automobilu spriaznenej osobe a stanovenie predajnej ceny

Ako správne postupovať pri nastavení predajnej ceny osobného aj nákladného automobilu u platiteľa DPH (SZČO) právnickej osobe (platiteľovi DPH) ak ide o transakciu so závislou osobou (konateľom spoločnosti je FO – predajca)? DHM bol používaný na podnikanie pri preprave tovaru . Pri nákupe bol uplatnený odpočet DPH v plnej výške. Automobily nie sú plne odpísané,… Čítať viac »

Dodanie elektronických služieb a reklama Google

Na základe podmienok Google predávame cez Google mobilné aplikácie (nákupy v aplikáciach). Na konci mesiaca mám nejakú sumu a zoznam štátov kto si túto aplikáciu kúpil (tentokrát je to Holandsko, USA a Kanada) Sumu budem fakturovať Google. Týka sa ma Mini One stop? Mám vystavovať faktúru zvlášť do krajín EÚ a zvlášť do tretích krajín… Čítať viac »

Postúpenie predmetu leasingu v JÚ

Ako postupovať pri postúpení predmetu leasingu, ak predmet leasingu nie je úplne odpísaný (zaradenie 08/2018, predaj 06/2020). Ide o osobný automobil, ktorý SZČO (platiteľ DPH) využíval na podnikanie. Nový nájomca je SZČO , tiež platiteľ DPH. Otázka od klienta znela, ako presne stanoviť predajnú cenu, alebo odstupné?

Postúpenie bagetérie

Klient má bagetériu a je platiteľom DPH. Bagetériu sa rozhodol predať ďalej a má ju plne zariadenú (regály, chladiace boxy…) a zostane tam aj nejaký tovar. Budovu nevlastní, je len v prenájme. Ako má postupovať pri vystavení kúpnej zmluvy bude predávať s DPH alebo bez DPH? Stačí kúpna zmluva, či aj faktúrku musí vystaviť? A… Čítať viac »

Predaj darovaného auta

S.r.o. mala v majetku automobil. Keď bolo plne odpísané (účtovne aj daňovo), darovala ho v októbri 2015 manželovi – nepodnikateľovi (manžel v sro nie je spoločník ani konateľ, nič). Teraz v r. 2020 ideme to auto predať. Musí manžel čakať s predajom 5 rokov (čiže do októbra), alebo sa v tomto prípade nemusí nič riešiť?

Neskoré schválenie účtovnej závierky

Čo urobiť, ak sme za rok 2018 podali neschválenú účtovnú závierku (dňa 25.9.2019). Jediný konateľ a spoločník je od 12/2018 v kolíznej väzbe a právnik mu dal podpísať Rozhodnutie jediného spoločníka až teraz, v júli 2020. Čo mám prosím urobiť? S akým dátumom treba podať oznámenie o schválení ÚZ, aby to bolo „menšie zlo“?