Kategórie

Témy poradenstva


Každý z členov ZÚSK s balíkom PROFI alebo Business môže po prihlásení do členskej sekcie (v pravom hornom rohu) kumulatívne položiť 3 otázky za kalendárny mesiac, max. 10 otázok za kalendárny rok z akejkoľvek oblasti (daňovej / účtovnej / mzdovej / právnej). Po zodpovedaní otázky jedným z našich špecialistov, budete informovaný na Vašu emailovú adresu zadanú pri registrácii.

Odpovede

Najnovšie zodpovedané otázky


Finančný dar

Môže s.r.o. darovať finančný dar v hotovosti vo výške 5 000,-EUR matke spoločníka? Ak áno aké jej resp. matke vznikajú daňové povinnosti / samozrejme je to nedaňový výdavok na strane spoločnosti účtovaný 543/211?

Neskorá registrácia na DPH par. 4 – postup pri fakturácii a daňových priznaniach

Daňovník prekročil obrat na DPH v 06/2019, žiadosť o registráciu podal 02/2020. Momentálne čakáme na registráciu, predpoklad registrácie 03/2020 resp. v priebehu 02/2020. Snažila som sa to naštudovať, ale rada by som požiadala o konzultáciu resp. odobrenie postupu. Daňovník mesačne fakturuje odberateľovi, vždy k poslednému dňu mesiaca, t. j. od registrácie bude fakturácia vrátane DPH.… Čítať viac »

Poistenie účtovníka

Dobrý deň, moja otázka sa netýka priamo účtovníckeho problému. Napriek tomu som sa odvážila touto cestou položiť otázku.  Moja otázka je, že aké poistenie by ste odporučili v súčasnosti účtovnej firme, ktorá má 5 zamestnancov a chce sa poistiť na výšku škody napríklad do 30 000 €. A tiež, že ako správne nastaviť poistenie v… Čítať viac »

Refakturácia ubytovania z iného členského štátu

Dobrý deň, sme tuzemská právnická osoba (platiteľ DPH) a naša materská spoločnosť v ČR (platiteľ DPH) občas zabezpečí ubytovanie pre svojich a zároveň aj našich slovenských zamestnancov v iných členských štátoch (v Nemecku, Španielsku, ČR a pod.), ktoré nám následne refakturuje s textáciou: refakturácia ubytovania podľa prílohy (príloha je kópia FA za ubytovanie), uvedie dni… Čítať viac »

Bezodplatné dodanie

Dobrý deň, chcem sa spýtať, ako z hľadiska DPH posúdiť nasledovnú situáciu: Máme 2 dcérske spoločnosti, ktoré pôsobia v rovnakých priestoroch (rôzne poschodia budovy) (A – hazardná činnosť, B – reštauračné služby). V prípade, že hráči vložia do automatov určený obnos peňazí v spoločnosti A, vznikne im nárok na stravu zadarmo v spoločnosti B (dostanú… Čítať viac »

dve sro-čky

Dobrý deň, Sro-čka A vykonávala elektroinštalačné práce. V roku 2018 manželka spoločníka začala rozbiehať obchod s topánočkami pod tou istou sro-čou. Teraz si manželka založila novú sro-čku B, aby odčlenila jej podnikanie. Aké máme možnosti dostať skladové zásoby topánočiek z sro-čky A? Treba aby sa to vyfakturovalo? Vraj to musí ísť zo ziskom, pretože sú… Čítať viac »

Slovák + austrálska živnosť

Zdravím, potreboval by som usmerniť v nasledovnom prípade, kombinácia príjmov FO klientka doštudovala v Austrálii … na SK prenajíma byt … toto je klasika… toto teraz neriešim, uvádzam len ako informáciu… – mala aj slovenskú živnosť tú už dávnejšie zrušila…. Teraz podstata: Aktuálne má vybavenú Austrálsku živnosť … dane a odvody platí v Austrálii, tam… Čítať viac »

Zádržné

Máme na účte záväzkov zaúčtované zádržné (asi 5 rokov). Zádržné bolo pôvodne na 3 roky. Zádržné dodávateľ nepýta, my sme mu ho neuhradili. Musíme sa ním „zaoberať“? Je tam povinnosť aj zo zádržného pripočítavať k základu dane 20-30-50 %? Ďakujem!

DPH a zásielkový predaj – prekročenie obratu v inej členskej krajine.

Zdravím. Mám otázku v súvislosti s registráciou DPH v inej členskej krajine pri prekročení obratu. Klient prekročil obrat dňa 11.12.2019 (plynie 15dňová lehota na podanie registrácie k DPH v členskej krajine, dnes bude podaná registrácia k DPH) – Rozhodnutie k registrácii DPH v danej členskej krajine zatiaľ nemáme k dispozícii / pritom platca DPH v… Čítať viac »

Zamestnávanie vodičov

Dobrý deň! Môže SZČO, FO účtujúca v sústave PÚ, kamiónový prepravca, s miestom podnikania v sídle svojho trvalého bydliska zamestnať vodiča na pracovnú zmluvu alebo dohodu o BpŠ? Bez povinnosti mať prenajatú kanceláriu alebo iný podnikateľský priestor? Sú v tomto odbore podnikania nejaké obmedzenia v prípade zamestnávania zamestnancov? Prosím o usmernenie, kde to môžem hľadať,… Čítať viac »