Odpovede

Najnovšie zodpovedané otázky


Odmena konateľa na základe zmluvy o výkone funkcie a PN


Konateľovi spoločnosti je na základe zmluvy o výkone funkcie uzatvorenej podľa § 66 ods. 6 zákona 513/1991 Zb. Obchodný zákonník vyplácaná pravidelná mesačná odmena konateľa vo výške 5 000 EUR. Konateľ má nárok na uvedenú odmenu, bez ohľadu na to, koľko času v danom mesiaci pre spoločnosť pracuje. Je to odmena za funkciu konateľa, takže dostáva ju každý mesiac, pokiaľ je konateľom. Z odmenu sú odvádzané odvody a platená daň. Konateľ nemá žiaden pracovný pomer. V súčasnoti (od 15.04.2024) je tento konateľ PN. Má nárok na nemocenské dávky? Ak mu budú vyplácané nemocenské dávky, stáva sa poistencom štátu a za tieto dni neplatí odvody. Má nárok na celú odmenu konateľa alebo je potrebné odmenu krátiť? V 4/2024 jediný spoločník (materská spoločnosť) rozhodol o vyplatení jednorazového bonusu 25 000 EUR, je tento možné vyplatiť celý v 4/2024?

Odpovede na otázky v sekcii poradenstvo sú dostupné iba platiacim užívateľom. Ak už členom ste, prihláste sa, prosím, do svojho účtu. Ak členom nie ste, zaregistrujte sa a užívajte si výhody s členstvom spojené.

Anna Tužinská

Dlhoročná odborníčka v oblasti miezd a personalistiky. Od r. 1995 pôsobí ako SZČO a orientuje sa na spracovanie miezd, účtovné a mzdové poradenstvo a jednoduché účtovníctvo.

Pridajte sa k nám

Nenašli ste čo ste hľadali?


Spýtajte sa našich odborných poradcov a lektorov aj Vašu otázku! Každý člen ZÚSK môže každý mesiac položiť až 3 ľubovoľné otázky v piatich kategóriách na ktoré dostane odpoveď.

Staňte sa členom ZÚSK ešte dnes a čerpajte všetky výhody členstva už za 55 EUR ročne.

Chcem sa stať členom