Odpovede

Najnovšie zodpovedané otázky


Zdaňovanie a kategorizácia príjmov prekladateľa


Fyzická osoba – nepodnikateľ vykonáva príležitostne na základe zmlúv o dielo preklad umeleckých textov (článkov, alebo celých kníh) do anglického jazyka alebo naopak.
Spoločnosti však pri uzatváraní zmlúv na tú istú činnosť postupujú rôzne. Väčšina uzatvorí zmluvu podľa autorského zákona, ale niektorí zmluvu o dielo podľa Občianskeho zákonníka.
Akým spôsobom mám pristupovať k zdaneniu týchto príjmov?

Zmluva o vytvorení diela podľa autorského zákona je zdaňovaná podľa § 6 ods.2 zákona o dani z príjmov s možnosťou uplatnenia paušálnych výdavkov, ale zmluva podľa občianskeho zákonníka by mala byť zdanená v § 8 ako ostatný príjem bez možnosti uplatnenia takýchto výdavkov a zároveň sa z nej platia odvody do zdravotnej poisťovne.

Teda mám tieto príjmy zdaniť rozdielne podľa názvu zmluvy, alebo prihliadať na obsah zmluvy, keďže činnosť je úplne rovnaká?

Odpovede na otázky v sekcii poradenstvo sú dostupné iba platiacim užívateľom. Ak už členom ste, prihláste sa, prosím, do svojho účtu. Ak členom nie ste, zaregistrujte sa a užívajte si výhody s členstvom spojené.

Ing. Mgr. Martin Tužinský, PhD.

Od roku 2015 som členom Slovenskej komory daňových poradcov, člen metodicko-legislatívnej komisie pre daň z príjmov právnických osôb a metodicko-legislatívnej komisie pre účtovníctvo. Som špecialista na dane a účtovníctvo. Venujem sa daňovému, ekonomickému, účtovnému poradenstvu, spracovaniu účtovníctva, zakladaniu a likvidácii obchodných spoločností. Lektorovaniu odborných školení sa venujem od roku 2008. Kompletný zoznam školení a pomôcok nájdete na www.martintuzinsky.sk.

Pridajte sa k nám

Nenašli ste čo ste hľadali?


Spýtajte sa našich odborných poradcov a lektorov aj Vašu otázku! Každý člen ZÚSK môže každý mesiac položiť až 3 ľubovoľné otázky v piatich kategóriách na ktoré dostane odpoveď.

Staňte sa členom ZÚSK ešte dnes a čerpajte všetky výhody členstva už za 55 EUR ročne.

Chcem sa stať členom