Odpovede

Najnovšie zodpovedané otázky


Zamestnanec predložil formulár A1 – spadá pod český právny systém


Zamestnanec pracujúci na DPC u slovenského zamestnávateľa predložil rozhodnutie z Pražskej správy sociálního zabezpečení formulár A1, ktorým potvrdil, že po dobu výkonu práce v zahraničí (ČR) pre zamestnávateľov v ČR aj na SVK podlieha českým právním predpisom sociálneho a zdravotného zabezpečenia s ustanovením článku 13(1)(a) nařízení (ES) č. 883/2004. Formulár bol vydaný spätne od 1.4.2022.

Ako postupovať ďalej?
Zamestnanca musím odhlásiť zo slovenskej sociálnej poisťovne aj zdravotnej poisťovne k 31.03.2022?
Následne mám registrovať slovenského zamestnávateľa v českej sociálnej poisťovne a zdravotnej poisťovne od 1.4.2022? Ako a na akej stránke by som mala daného zamestnávateľa registrovať v ČR?
Akú výšku odvodov odvádzať do ČR?
Musím teda spätne prepočítavať aprílové mzdy? Čo keď to môj program nevie, nevie vypočítať zahraničné odvody, môžem to spraviť ručne v rámci možností?
Za každé bližšie usmernenie ako správne postupovať a na koho sa obrátiť budem vďačná.

Odpovede na otázky v sekcii poradenstvo sú dostupné iba platiacim užívateľom. Ak už členom ste, prihláste sa, prosím, do svojho účtu. Ak členom nie ste, zaregistrujte sa a užívajte si výhody s členstvom spojené.

RNDr. Jana Motyčková

Poradenstvo týkajúce sa sociálneho a zdravotného poistenia, mzdovej oblasti, Zákonníka práce a exekučných zrážok zo mzdy.

Pridajte sa k nám

Nenašli ste čo ste hľadali?


Spýtajte sa našich odborných poradcov a lektorov aj Vašu otázku! Každý člen ZÚSK môže každý mesiac položiť až 3 ľubovoľné otázky v piatich kategóriách na ktoré dostane odpoveď.

Staňte sa členom ZÚSK ešte dnes a čerpajte všetky výhody členstva už za 55 EUR ročne.

Chcem sa stať členom