Odpovede

Najnovšie zodpovedané otázky


Vznik daňovej povinnosti pri prenájme platenom vopred


Prosím o usmernenie ako správne určiť vznik daňovej povinnosti (§19 zákona o DPH) pri prenájme hnuteľnej veci v prípade, že je nájomné faktúrované vopred.
Príklad: Spoločnosť ABC s.r.o. (registrovaný platiteľ DPH) prenajíma kávovary (profesionálne stroje na výrobu presso kávy) spoločnosti XYZ s.r.o. (registrovaný platiteľ DPH). Nakoľko spoločnosť XYZ s.r.o. má interne dané, že dodávateľské faktúry musia mať splatnosť minimálne 30 dní, tak sa so spoločnosťou ABC s.r.o. dohodli, že nájomné bude fakturované vopred. ABC s.r.o. vystavila faktúru na nájomné za 03/2024 dňa 5.2.2024 (s dátumom dodania 5.2.2024 a s dátumom splatnosti 5.3.2024). Spoločnosť XYZ s.r.o. danú faktúru uhradila 5.3.2024. Kedy, prosím, vznikne daňová povinnosť? A je vôbec faktúra za nájomné vystavená vopred s dodaním 5.2.2024 správna z pohľadu zákona o DPH – t.j. môžem na faktúre uviesť dodanie (vznik daňovej povinnosti) 5.2.2024, keď sa jedná o nájom za obdobie 1-31.3.2024?

Odpovede na otázky v sekcii poradenstvo sú dostupné iba platiacim užívateľom. Ak už členom ste, prihláste sa, prosím, do svojho účtu. Ak členom nie ste, zaregistrujte sa a užívajte si výhody s členstvom spojené.

Ing. Tomáš Pečík

Pôsobí ako partner a daňový poradca v spoločnosti SPS TAX, k.s. Poskytuje poradenstvo v oblasti dane z príjmov, v súvislosti s posúdením daňovej uznateľnosti nákladov (výdavkov), pripočítateľných a odpočítateľných položiek k základu dane a určením základu dane fyzických / právnických osôb; a v oblasti DPH, v súvislosti s posúdením predmetu dane, určením miesta dodania tovaru alebo služby, vznikom daňovej povinnosti a iných povinností vyplývajúcich zo zákona o DPH.

Pridajte sa k nám

Nenašli ste čo ste hľadali?


Spýtajte sa našich odborných poradcov a lektorov aj Vašu otázku! Každý člen ZÚSK môže každý mesiac položiť až 3 ľubovoľné otázky v piatich kategóriách na ktoré dostane odpoveď.

Staňte sa členom ZÚSK ešte dnes a čerpajte všetky výhody členstva už za 55 EUR ročne.

Chcem sa stať členom