Odpovede

Najnovšie zodpovedané otázky


Vypožičanie firemného automobilu


Právnická osoba – neplatiteľ DPH má automobily na operatívny leasing. Niektoré mesiace v roku niektoré autá neboli využívané a firma ich bezodplatne zapožičala (v zmluve o operatívnom prenájme je zakázané ich ďalej prenajímať):

  1. neziskovej organizácii – nespriaznenej osobe (nejde o propagáciu, firma nebola nikde uvedená, zmluva o výpožičke je, nie sú tam žiadne iné záväzky, žiaden vzťah, je to čisto len pomoc,);
  2. rodinnému príslušníkovi konateľa (spoločníka) – teda by šlo o kontrolovanú transakciu, rodinný príslušník nie je zamestnanec danej firmy, nie je podnikateľom ani poskytovateľom zdravotnej starostlivosti.

Aby sme to nekomplikovali, auto bolo vypožičané na celý mesiac a pohonné hmoty si platili požičiavatelia sami. Ako správne upraviť základ dane z príjmov?

V prípade bodu 1. stačí keď o mesačné nájomné za dané auto upravíme základ dane, a teda dáme ako pripočítateľnú položku na r. 130/ tabuľka A16 (Auto vo firme nebolo využívané na podnikanie a preto nájomné za daný mesiac nie je daňovo uznané)?

V prípade bodu 2. keďže ide o kontrolovanú transakciu, ale zároveň nevýznamnú, stačilo by vykonať úpravu základu dane podľa § 17 ods. 5 a § 18? Rovnako by sme upravili základ dane a na r. 110 v daňovom priznaní uviedli výšku mesačného nájomného. Keďže ide o nevýznamnú transakciu, nie je potrebné viesť transferovú dokumentáciu ale stačí vyplniť tabuľku I. v daňovom priznaní, avšak keďže šlo o bezodplatné vypožičanie, nemáme tam čo uviesť. Ako to teda správne uviesť?

Odpovede na otázky v sekcii poradenstvo sú dostupné iba platiacim užívateľom. Ak už členom ste, prihláste sa, prosím, do svojho účtu. Ak členom nie ste, zaregistrujte sa a užívajte si výhody s členstvom spojené.

Ing. Mgr. Martin Tužinský, PhD.

Od roku 2015 som členom Slovenskej komory daňových poradcov, člen metodicko-legislatívnej komisie pre daň z príjmov právnických osôb a metodicko-legislatívnej komisie pre účtovníctvo. Som špecialista na dane a účtovníctvo. Venujem sa daňovému, ekonomickému, účtovnému poradenstvu, spracovaniu účtovníctva, zakladaniu a likvidácii obchodných spoločností. Lektorovaniu odborných školení sa venujem od roku 2008. Kompletný zoznam školení a pomôcok nájdete na www.martintuzinsky.sk.

Pridajte sa k nám

Nenašli ste čo ste hľadali?


Spýtajte sa našich odborných poradcov a lektorov aj Vašu otázku! Každý člen ZÚSK môže každý mesiac položiť až 3 ľubovoľné otázky v piatich kategóriách na ktoré dostane odpoveď.

Staňte sa členom ZÚSK ešte dnes a čerpajte všetky výhody členstva už za 55 EUR ročne.

Chcem sa stať členom