Odpovede

Najnovšie zodpovedané otázky


Výpočet obratu pre registráciu pri dodaní tovaru a služby oslobodených od dane, neskôr v kombinácii so zdaniteľným dodaním


Nezisková PO, doteraz neregistrovaná pre DPH, mala obrat len z nájmu priestorov a predaja poľnohospodárskeho pozemku, ktoré sú podľa ZoDPH § 38, ods. 2 a 3 oslobodené od dane. (Nejde o výnimky, ktoré nie sú oslobodené od dane uvedené v § 38). Z tohto nájmu už v novembri 2022 dosiahla obrat za predchádzajúcich 12 mesiacov vyšší ako 49 790 €, ale v zmysle § 4 ods. 1 sa neregistrovala pre DPH, keďže išlo o obrat z výlučne oslobodených dodávok. V decembri 2023 nainštalovala na svojej budove fotovoltiku za účelom šetrenia energie a s VSE podpísala 12.12.2023 zmluvu o výkupe elektriny v prípade, že by výroba bola vyššia ako vlastná spotreba a nadbytok vyrobenej elektriny by išiel do siete. Zatiaľ takáto situácia nenastala. Táto činnosť už nie je oslobodená od DPH. Ako počítať obrat pre registráciu DPH? Od decembra 2023, kedy bola podpísaná zmluva, spätne 12 mesiacov, t.j. 1/2023 – 12/2023? (Z jej účtovných dokladov vyplýva, že aj keď mala obrat len z nájmu, keďže doteraz do siete nešla žiadna elektrina, obrat za toto obdobie prekročil 49 790 € a mala sa registrovať pre DPH do 20.1.2024). Alebo bude pre výpočet obratu dôležitý termín, kedy bude elektrina dodaná aj do siete, napr. v marci 2024 bude dodanie, potom sa obrat sa bude počítať spätne za 12 mesiacov, t.j. 4/2023 – 3/2024, čím by sa posunul aj termín registrácie ?

Odpovede na otázky v sekcii poradenstvo sú dostupné iba platiacim užívateľom. Ak už členom ste, prihláste sa, prosím, do svojho účtu. Ak členom nie ste, zaregistrujte sa a užívajte si výhody s členstvom spojené.

Ing. Vladimír Ozimý

Daňový poradca a odborník na dane a účtovníctvo s dlhodobou praxou vo svojich spoločnostiach Atomgroup s.r.o. a Tax-home s r.o. Skúsený lektor v oblasti daní a účtovníctva.

Pridajte sa k nám

Nenašli ste čo ste hľadali?


Spýtajte sa našich odborných poradcov a lektorov aj Vašu otázku! Každý člen ZÚSK môže každý mesiac položiť až 3 ľubovoľné otázky v piatich kategóriách na ktoré dostane odpoveď.

Staňte sa členom ZÚSK ešte dnes a čerpajte všetky výhody členstva už za 55 EUR ročne.

Chcem sa stať členom