Odpovede

Najnovšie zodpovedané otázky


Vratka DPH z kúpy automobilu u SZČO uplatňujúcej paušálne výdavky


SZČO uplatňoval za rok 2021 paušálne výdavky. Od 1.7.2022 je dobrovoľným platiteľom DPH. V tomto mesiaci kupuje elektromobil ako SZČO a hneď si chce uplatniť vratku DPH. Paušalistom chce byť podľa § 6 ods. 10 celý rok 2022. Od roku 2023 by viedol jednoduché účtovníctvo, začal by odpisovať auto, už ako 2. rokom. Je možné takto postupovať, bude vratka uznaná?
Alebo pokiaľ nevedie účtovníctvo (alebo daňovú evidenciu), nevedie evidenciu o výdavkoch, ani evidenciu o hmotnom majetku v roku 2022, nemá nárok na vratku DPH?

Odpovede na otázky v sekcii poradenstvo sú dostupné iba platiacim užívateľom. Ak už členom ste, prihláste sa, prosím, do svojho účtu. Ak členom nie ste, zaregistrujte sa a užívajte si výhody s členstvom spojené.

Ing. Mgr. Martin Tužinský, PhD.

Od roku 2015 som členom Slovenskej komory daňových poradcov, člen metodicko-legislatívnej komisie pre daň z príjmov právnických osôb a metodicko-legislatívnej komisie pre účtovníctvo. Som špecialista na dane a účtovníctvo. Venujem sa daňovému, ekonomickému, účtovnému poradenstvu, spracovaniu účtovníctva, zakladaniu a likvidácii obchodných spoločností. Lektorovaniu odborných školení sa venujem od roku 2008. Kompletný zoznam školení a pomôcok nájdete na www.martintuzinsky.sk.

Pridajte sa k nám

Nenašli ste čo ste hľadali?


Spýtajte sa našich odborných poradcov a lektorov aj Vašu otázku! Každý člen ZÚSK môže každý mesiac položiť až 3 ľubovoľné otázky v piatich kategóriách na ktoré dostane odpoveď.

Staňte sa členom ZÚSK ešte dnes a čerpajte všetky výhody členstva už za 55 EUR ročne.

Chcem sa stať členom