Odpovede

Najnovšie zodpovedané otázky


Príspevok na mzdu z úradu práce a úprava základu dane živnostníka


Živnostník si chce za rok 2020 uplatniť paušálne výdavky. S úradom práce má uzatvorenú Dohodu podľa § 51a zákona č. 5/2004 Z.z. o službách zamestnanosti „Úspešne na trhu práce“, kde mu každý mesiac preplácajú pomernú časť mzdy a odvodov na zamestnanca. Za mesiac 11/2020 bola vyplatená mzdy a zaplatené odvody v 12/2020. O príspevok z úradu práce sme mohli požiadať v 01/2021, kedy ho aj uhradil úrad práce na účet.

  1. Je potrebné upravovať základ dane za rok 2020 tohto živnostníka pri paušálnych výdavkoch?
  2. Upravoval by sa základ dane výberom pomerných nákladov k príjmom, ak by si uplatnil skutočné výdavky, ak príspevok príde na účet živnostníka v 01/2021?

Odpovede na otázky v sekcii poradenstvo sú dostupné iba platiacim užívateľom. Ak už členom ste, prihláste sa, prosím, do svojho účtu. Ak členom nie ste, zaregistrujte sa a užívajte si výhody s členstvom spojené.

Ing. Mgr. Martin Tužinský, PhD.

Od roku 2015 som členom Slovenskej komory daňových poradcov, člen metodicko-legislatívnej komisie pre daň z príjmov právnických osôb a metodicko-legislatívnej komisie pre účtovníctvo. Som špecialista na dane a účtovníctvo. Venujem sa daňovému, ekonomickému, účtovnému poradenstvu, spracovaniu účtovníctva, zakladaniu a likvidácii obchodných spoločností. Lektorovaniu odborných školení sa venujem od roku 2008. Kompletný zoznam školení a pomôcok nájdete na www.martintuzinsky.sk.

Pridajte sa k nám

Nenašli ste čo ste hľadali?


Spýtajte sa našich odborných poradcov a lektorov aj Vašu otázku! Každý člen ZÚSK môže každý mesiac položiť až 3 ľubovoľné otázky v piatich kategóriách na ktoré dostane odpoveď.

Staňte sa členom ZÚSK ešte dnes a čerpajte všetky výhody členstva už za 55 EUR ročne.

Chcem sa stať členom