Odpovede

Najnovšie zodpovedané otázky


Deregistrácia dph a mŕtvy spoločník


Spoločnosť s.r.o, v ktorej konateľ a spoločník zomrel v roku 2016, a stále prebieha dedičské konanie (4roky). V roku 2018 tejto spoločnosti FR SR zrušilo registráciu na DPH. Účtovníctvo spoločnosti ani komunikácia s FR SR nie je – na čo bolo už podané trestné oznámenie (táto skutočnosť bude uvedená v mimoriadnej účtovnej závierke v poznámkach).

Spomínaná spoločnosť má v majetku nehnuteľnosť – dom a pozemok, a vozidlá (ktoré sa stratili, na čo bolo tiež podané trestné oznámenie). Je však dôvodné sa domnievať, že predmetná nehnuteľnosť bola nadhodnotená s cieľom dosiahnuť pri jej obstaraní vyšší nadmerný odpočet. Ak by sa daná nehnuteľnosť aktuálne precenila za účelom zostavenia mimoriadnej účtovnej závierky, jej cena by bola nižšia.

Medzičasom však je možná dohoda – nový nadobúdateľ tejto obchodnej spoločnosti, ktorý sa však bojí nadmerných odpočtov za minulé obdobia, a prípadného dodanenia DPH. Aký má vplyv samotný akt deregistrácie DPH za okolností, ako bolo vyššie spomínané na povinnosti spoločnosti pri nadmerných odpočtoch, resp, aké kroky môže podniknúť FR SR voči novému majiteľovi.

 

Odpovede na otázky v sekcii poradenstvo sú dostupné iba platiacim užívateľom. Ak už členom ste, prihláste sa, prosím, do svojho účtu. Ak členom nie ste, zaregistrujte sa a užívajte si výhody s členstvom spojené.

Ing. Mgr. Martin Tužinský, PhD.

Od roku 2015 som členom Slovenskej komory daňových poradcov, člen metodicko-legislatívnej komisie pre daň z príjmov právnických osôb a metodicko-legislatívnej komisie pre účtovníctvo. Som špecialista na dane a účtovníctvo. Venujem sa daňovému, ekonomickému, účtovnému poradenstvu, spracovaniu účtovníctva, zakladaniu a likvidácii obchodných spoločností. Lektorovaniu odborných školení sa venujem od roku 2008. Kompletný zoznam školení a pomôcok nájdete na www.martintuzinsky.sk.

Pridajte sa k nám

Nenašli ste čo ste hľadali?


Spýtajte sa našich odborných poradcov a lektorov aj Vašu otázku! Každý člen ZÚSK môže každý mesiac položiť až 3 ľubovoľné otázky v piatich kategóriách na ktoré dostane odpoveď.

Staňte sa členom ZÚSK ešte dnes a čerpajte všetky výhody členstva už za 55 EUR ročne.

Chcem sa stať členom