Odpovede

Najnovšie zodpovedané otázky


Archivácia dokladov vs. škodová udalosť


Klient mal v roku 2022 škodovú udalosť (zhorel mu dom). Vzhľadom na to že to bola novostavba a následné rozsiahle škody, tak bola v rámci šetrenia poistnej udalosti privolaná aj kriminálka a zisťovanie príčiny požiaru, či to bolo resp. nebolo úmyselné  a následne prijaté opatrenia k hradeniu poistnej udalosti. Cudzie zavinenie nebolo preukázané.

Otázka smeruje na povinnú archiváciu dokladov, ktoré boli klientovi odovzdané, lenže v rámci požiaru sa znehodnotili. Čo v tomto prípade, ak by prišla klientovi daňová kontrola na obdobie, ktoré nevie preukázať z dôvodu riadne nahlásenej poistnej udalosti (požiar rodinného domu). Časť dokladov je možné dohľadať v elektronickej podobe, ale to je len zlomok, väčšina dokladov bola v originále vo fyzickej podobe archivovaná v šanónoch, ktoré počas požiaru zhoreli.  Aké sankcie hrozia v tomto prípade klientovi na nepreukázanie daňových dokladov, lebo už nie sú k dispozícii? Berie do úvahy správca dane vzniknutú poistnú udalosť ako poľahčujúcu okolnosť alebo v tomto prípade môže byť nekompromisný a určiť daň podľa pomôcok, ktoré má k dispozícii a rozdiel klientovi dorubiť?

Odpovede na otázky v sekcii poradenstvo sú dostupné iba platiacim užívateľom. Ak už členom ste, prihláste sa, prosím, do svojho účtu. Ak členom nie ste, zaregistrujte sa a užívajte si výhody s členstvom spojené.

Ing. Mgr. Martin Tužinský, PhD.

Od roku 2015 som členom Slovenskej komory daňových poradcov, člen metodicko-legislatívnej komisie pre daň z príjmov právnických osôb a metodicko-legislatívnej komisie pre účtovníctvo. Som špecialista na dane a účtovníctvo. Venujem sa daňovému, ekonomickému, účtovnému poradenstvu, spracovaniu účtovníctva, zakladaniu a likvidácii obchodných spoločností. Lektorovaniu odborných školení sa venujem od roku 2008. Kompletný zoznam školení a pomôcok nájdete na www.martintuzinsky.sk.

Pridajte sa k nám

Nenašli ste čo ste hľadali?


Spýtajte sa našich odborných poradcov a lektorov aj Vašu otázku! Každý člen ZÚSK môže každý mesiac položiť až 3 ľubovoľné otázky v piatich kategóriách na ktoré dostane odpoveď.

Staňte sa členom ZÚSK ešte dnes a čerpajte všetky výhody členstva už za 55 EUR ročne.

Chcem sa stať členom