Odpovede

Najnovšie zodpovedané otázky


Zdanenie príjmu z predaja nehnuteľnosti v spoluvlastníctve a uplatnenie výdavkov na rekonštrukciu


Chcel by som sa poradiť ohľadom zdaňovania príjmu z predaja nehnuteľnosti. S bývalou manželkou sme kúpili chatu na základe zmluvy o budúcej zmluve v roku 2008, za ktorú sme vyplatili 100 % kúpnej ceny. V roku 2016 došlo k rozvodu manželstva. Do vysporiadania BSM chata nebola zahrnutá, nakoľko do toho času sme sa vlastníkmi nestali z dôvodu prieťahov na pozemkovom fonde.
Vlastníkmi v pomere 50/50 sme sa stali v roku 2021 už ako podieloví spoluvlastníci. V roku 2022 sme sa rozhodli chatu predať. Pred predajom som chatu rekonštruoval z vlastných zdrojov, nakoľko sa spoluvlastníčka odmietla podieľať. Po rekonštrukcii sme chatu predali, príjem z predaja sa rozdelil v pomere 50/50. V roku 2023 máme povinnosť podať DP. DP budeme podávať každý za seba. Ak teda príjem budeme deliť v pomere 50/50, výdavky musia byť zahrnuté tiež v pomere 50/50? Všetky výdavky som hradil výlučne ja, keďže spoluvlastníčka sa odmietla podieľať.

Odpovede na otázky v sekcii poradenstvo sú dostupné iba platiacim užívateľom. Ak už členom ste, prihláste sa, prosím, do svojho účtu. Ak členom nie ste, zaregistrujte sa a užívajte si výhody s členstvom spojené.

Ing. Mgr. Martin Tužinský, PhD.

Od roku 2015 som členom Slovenskej komory daňových poradcov, člen metodicko-legislatívnej komisie pre daň z príjmov právnických osôb a metodicko-legislatívnej komisie pre účtovníctvo. Som špecialista na dane a účtovníctvo. Venujem sa daňovému, ekonomickému, účtovnému poradenstvu, spracovaniu účtovníctva, zakladaniu a likvidácii obchodných spoločností. Lektorovaniu odborných školení sa venujem od roku 2008. Kompletný zoznam školení a pomôcok nájdete na www.martintuzinsky.sk.

Pridajte sa k nám

Nenašli ste čo ste hľadali?


Spýtajte sa našich odborných poradcov a lektorov aj Vašu otázku! Každý člen ZÚSK môže každý mesiac položiť až 3 ľubovoľné otázky v piatich kategóriách na ktoré dostane odpoveď.

Staňte sa členom ZÚSK ešte dnes a čerpajte všetky výhody členstva už za 55 EUR ročne.

Chcem sa stať členom