Odpovede

Najnovšie zodpovedané otázky


Vysporiadanie účtu 474 – záväzky z prenájmu


Inventúrou účtu 474 som zistila, že na tomto účte sa účtovalo o leasingu (s nulovým zostatkom) a predpokladám, že v roku 1993 bolo na ňom účtované nájomné za prenajatý majetok (nemám podklady z tohto roku), ktorý bol odpisovaný a v uzávierkových zápisoch bolo každý rok až do roku 2018 účtované „úprava odpisov voči nájomnému“ a bola znížená suma na účte 474 o ročnú sumu odpisov tohto prenajatého majetku. V roku 2019 už ale boli odpisy v hodnote 0 a na účte 474 zostatok cca 4.700 €. Aké mám možnosti vysporiadať tento účet, ak:

  • prenajatý majetok mal v priebehu rokov úbytky napr. vyradenie budovy z nájmu v r. 2006 – účtované 082/022 a
  • nájomné za tento prenajatý majetok bolo účtované 518/221?

Odpovede na otázky v sekcii poradenstvo sú dostupné iba platiacim užívateľom. Ak už členom ste, prihláste sa, prosím, do svojho účtu. Ak členom nie ste, zaregistrujte sa a užívajte si výhody s členstvom spojené.

Ing. Mgr. Martin Tužinský, PhD.

Od roku 2015 som členom Slovenskej komory daňových poradcov, člen metodicko-legislatívnej komisie pre daň z príjmov právnických osôb a metodicko-legislatívnej komisie pre účtovníctvo. Som špecialista na dane a účtovníctvo. Venujem sa daňovému, ekonomickému, účtovnému poradenstvu, spracovaniu účtovníctva, zakladaniu a likvidácii obchodných spoločností. Lektorovaniu odborných školení sa venujem od roku 2008. Kompletný zoznam školení a pomôcok nájdete na www.martintuzinsky.sk.

Pridajte sa k nám

Nenašli ste čo ste hľadali?


Spýtajte sa našich odborných poradcov a lektorov aj Vašu otázku! Každý člen ZÚSK môže každý mesiac položiť až 3 ľubovoľné otázky v piatich kategóriách na ktoré dostane odpoveď.

Staňte sa členom ZÚSK ešte dnes a čerpajte všetky výhody členstva už za 55 EUR ročne.

Chcem sa stať členom