Odpovede

Najnovšie zodpovedané otázky


uznanie záväzku


Máme dcérsku s. r. o. a materskú s. r. o.. Dcérska s. r. o. má pôžičku od materskej s. r. o. od roku 2010. Zostatok pôžičky sa behom roka mení /navyšuje podľa potreby dcérskej s. r. o./, plus sa na konci roka účtujú úroky z pôžičky. Na konci roka 2021 sme zistili, že nám nekorešpondujú zostatky pôžičky a úrokov medzi firmami. Chceli sme identifikovať nezrovnalosť v minulých rokoch. Nakoľko ale stará účtovníčka za dcérsku spoločnosť nedodala účtovníctvo v celku, nie je možné určiť kde rozdiel nastal. Zistili sme, že napríklad v roku 2021 účtovníčka vôbec nezaúčtovala úroky z pôžičky. Rozdiely ale evidujeme spätne od roku 2015 /možno aj ďalej, nemáme podklady/. Chceli by sme aby dcérska spoločnosť uznala dlh do výšky, ktorú evidujeme v materskej spoločnosti. Môžeme to urobiť cez opravné položky zaúčtovaním 547/391 a následne 391/365. Alebo by ste navrhovali iný spôsob ako danú situáciu vysporiadať v účtovníctve.

Odpovede na otázky v sekcii poradenstvo sú dostupné iba platiacim užívateľom. Ak už členom ste, prihláste sa, prosím, do svojho účtu. Ak členom nie ste, zaregistrujte sa a užívajte si výhody s členstvom spojené.

Ing. Mária Cvečková, CA

Zahŕňa odpovede na otázky týkajúce sa účtovných postupov (verného a pravdivého zobrazenia skutočností, ktoré sú predmetom účtovníctva) a správneho vykazovania skutočností v účtovnej závierke.

Pridajte sa k nám

Nenašli ste čo ste hľadali?


Spýtajte sa našich odborných poradcov a lektorov aj Vašu otázku! Každý člen ZÚSK môže každý mesiac položiť až 3 ľubovoľné otázky v piatich kategóriách na ktoré dostane odpoveď.

Staňte sa členom ZÚSK ešte dnes a čerpajte všetky výhody členstva už za 55 EUR ročne.

Chcem sa stať členom