Odpovede

Najnovšie zodpovedané otázky


Účtovanie platby


Prosím o radu, ako sa správne budú účtovať platby, ak spoločnosť má malú predajňu, v ktorej podniká s tovarom. Kuriérska spoločnosť (DPD) majiteľovi predajne navrhla spoluprácu, kde DPD bude nechávať balíky v predajni a ľudia, ktorí si niečo objednali, si len balík vyzdvihnú a zaplatia buď v hotovosti alebo na účet. Majiteľ predajne si potom vyfakturuje províziu za sprostredkovanie. Ak ľudia zaplatia za dobierku v hotovosti, majiteľ predajne dá kuriérovi peniaze v hotovosti, nikde sa to neeviduje, ale ak zaplatia na účet teda cez terminál, tak majiteľ predajne má platbu kartou na jeho podnikateľskom účte a a ku koncu mesiaca potom prepošle majiteľ predajne celkovú sumu na účet spoločnosti DPD. Ide o to, že ani prijem ani vydaj sa netýka podnikania predajne, keďže sú to peniaze kuriérskej spoločnosti. Neviem príjem cez terminál 221/315? Výdaj-majiteľ prepošle z účtu na účet. Predajňa (s.r.o.) ma podvojné účtovníctvo, nie je platiteľom DPH.

Odpovede na otázky v sekcii poradenstvo sú dostupné iba platiacim užívateľom. Ak už členom ste, prihláste sa, prosím, do svojho účtu. Ak členom nie ste, zaregistrujte sa a užívajte si výhody s členstvom spojené.

Ing. Mgr. Martin Tužinský, PhD.

Od roku 2015 som členom Slovenskej komory daňových poradcov, člen metodicko-legislatívnej komisie pre daň z príjmov právnických osôb a metodicko-legislatívnej komisie pre účtovníctvo. Som špecialista na dane a účtovníctvo. Venujem sa daňovému, ekonomickému, účtovnému poradenstvu, spracovaniu účtovníctva, zakladaniu a likvidácii obchodných spoločností. Lektorovaniu odborných školení sa venujem od roku 2008. Kompletný zoznam školení a pomôcok nájdete na www.martintuzinsky.sk.

Pridajte sa k nám

Nenašli ste čo ste hľadali?


Spýtajte sa našich odborných poradcov a lektorov aj Vašu otázku! Každý člen ZÚSK môže každý mesiac položiť až 3 ľubovoľné otázky v piatich kategóriách na ktoré dostane odpoveď.

Staňte sa členom ZÚSK ešte dnes a čerpajte všetky výhody členstva už za 55 EUR ročne.

Chcem sa stať členom