Odpovede

Najnovšie zodpovedané otázky


Slovenský futbalový tréner a príjem z Českej republiky


Klient je tréner futbalu na základe oprávnenia . Od 4/2021 má podpísaný kontrakt na trénovanie v Česku. Mesačná odmena je cca 5 000 eur . Od 4/2021 nemá na Slovensku žiadne príjmy . Na Slovensku si platí mesačne odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne. Hľadáme najlepšiu alternatívu zdanenia tohto príjmu.
Prvá alternatíva je, registrovať sa za platiteľa DPH podľa §7a a fakturovať mesačne sumu 5 000 eur.
V klube mu povedali, že mu musia na základe jeho faktúry vykonať zrážkovú daň vo výške 15% a pošlú mu len zostatok ceny. Túto daň si vraj bude môcť potom započítať vo svojom daňovom priznaní. Vyšlo nám , že táto alternatíva za týchto podmienok je nevýhodná .
Otázka je : Majú právo zraziť zrážkovú daň 15% z týchto faktúr?
Druhá alternatíva je , že si v Česku založí živnosť, uplatní si tam paušálne náklady, podá tam daňové priznanie a potom si vysporiada dane aj cez daňové priznanie na Slovensku.
Otázka je : Ako a kde ma platiť odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne ?

Odpovede na otázky v sekcii poradenstvo sú dostupné iba platiacim užívateľom. Ak už členom ste, prihláste sa, prosím, do svojho účtu. Ak členom nie ste, zaregistrujte sa a užívajte si výhody s členstvom spojené.

Ing. Mgr. Martin Tužinský, PhD.

Od roku 2015 som členom Slovenskej komory daňových poradcov, člen metodicko-legislatívnej komisie pre daň z príjmov právnických osôb a metodicko-legislatívnej komisie pre účtovníctvo. Som špecialista na dane a účtovníctvo. Venujem sa daňovému, ekonomickému, účtovnému poradenstvu, spracovaniu účtovníctva, zakladaniu a likvidácii obchodných spoločností. Lektorovaniu odborných školení sa venujem od roku 2008. Kompletný zoznam školení a pomôcok nájdete na www.martintuzinsky.sk.

Pridajte sa k nám

Nenašli ste čo ste hľadali?


Spýtajte sa našich odborných poradcov a lektorov aj Vašu otázku! Každý člen ZÚSK môže každý mesiac položiť až 3 ľubovoľné otázky v piatich kategóriách na ktoré dostane odpoveď.

Staňte sa členom ZÚSK ešte dnes a čerpajte všetky výhody členstva už za 55 EUR ročne.

Chcem sa stať členom