Odpovede

Najnovšie zodpovedané otázky


Predaj nehnuteľnosti / vyradenie nehnuteľnosti u SZČO platiteľa DPH po skončení živnosti


SZČO platiteľ DPH vlastní polyfunkčnú budovu (na prízemí byty, na poschodí obchodné priestory), ktorú nadobudol skolaudovanú ako platiteľ DPH v roku 2006 od platiteľa DPH a v roku 2021 bola budova kompletne zrekonštruovaná, nová kolaudácia bola v roku 2023.
SZČO chce ukončiť živnosť. Pred ukončením živnosti chce predať jeden byt a jeden nebytový priestor, ostatné byty a nebytovné priestory chce preradiť z obchodného majetku do súkromného vlastníctva, pričom príjem z prenájmu tejto nehnuteľnosti chce zdaňovať v zmysle § 6 ods. 3. Plánuje časom predať aj ostatné byty a priestory v tejto budove.
Prosím o usmernenie, ako postupovať z pohľadu DPH a z pohľadu dane z príjmov pred ukončením živnosti a po ukončení živnosti a zrušení registrácie na DPH? Musí ako platiteľ DPH byt aj nebytový priestor predať s DPH / s prenosom (ak ho predá platiteľovi DPH)? Musí pri zrušení registrácie na DPH odviesť DPH zo zostatkovej ceny nehnuteľností, ktoré prevedie do osobného vlastníctva? Čo sa týka dane z príjmu, pri predaji nehnuteľnosti do 5 rokov od vyradenia musí predaj zdaniť, po piatich rokoch už nie?
Zákony aj usmernenia ohľadom týchto otázok mám preštudované, no potrebujem sa uistiť v týchto otázkach. Klient sa samozrejme obrátil aj na daňového poradcu vo svojom okolí, no rada by som to mala potvrdené ešte z ďalšieho zdroja, ide o vyššie sumy.

Odpovede na otázky v sekcii poradenstvo sú dostupné iba platiacim užívateľom. Ak už členom ste, prihláste sa, prosím, do svojho účtu. Ak členom nie ste, zaregistrujte sa a užívajte si výhody s členstvom spojené.

Ing. Vladimír Ozimý

Daňový poradca a odborník na dane a účtovníctvo s dlhodobou praxou vo svojich spoločnostiach Atomgroup s.r.o. a Tax-home s r.o. Skúsený lektor v oblasti daní a účtovníctva.

Pridajte sa k nám

Nenašli ste čo ste hľadali?


Spýtajte sa našich odborných poradcov a lektorov aj Vašu otázku! Každý člen ZÚSK môže každý mesiac položiť až 3 ľubovoľné otázky v piatich kategóriách na ktoré dostane odpoveď.

Staňte sa členom ZÚSK ešte dnes a čerpajte všetky výhody členstva už za 55 EUR ročne.

Chcem sa stať členom