Odpovede

Najnovšie zodpovedané otázky


Nákup IT služieb od firmy z 3.krajiny (Anglicko)


Slovenská spoločnosť /reklamná agentúra/, platiteľ DPH nakupuje IT služby (programovanie a tvorba webovej stránky, servis webovej stránky, grafické úpravy na webovej stránke) od anglickej spoločnosti (LTD). Anglická spoločnosť nie je registrovaná v EU krajinách, nemá pridelené EU VAT NUMER.

Aké povinnosti súvisiace s takouto obchodnou transakciou má slovenská spoločnosť pri vykazovaní DPH. Je potrebné fakturáciu za služby samozdaniť a odviesť zo služieb DPH v SR, alebo sú takéto služby mimo režim DPH.

Pozn. pre potvrdenie, alebo vyvrátenie názoru: Je to prijatie služby z tretej krajiny od firmy ktorá nemá pridelené VAT NUMER, faktúru je potrebné uviesť v DPH evidencii, samozdaniť (+/-) a uviesť v kontrolnom výkaze, stĺpec IČ DPH zostáva prázdny nakoľko takýto údaj nemáme. Dostal som informáciu, že takáto spoločnosť z tretej krajiny by mala byť registrovaná na Slovensku ako poskytovateľ služieb na SR, mať pridelené IČ DPH a následne by mala byť fakturácia s prenosom daňovej povinnosti. (Neviem či je tá informácia správna alebo nie, ale dodávateľ IT služieb nie je registrovaný na SR.)

Odpovede na otázky v sekcii poradenstvo sú dostupné iba platiacim užívateľom. Ak už členom ste, prihláste sa, prosím, do svojho účtu. Ak členom nie ste, zaregistrujte sa a užívajte si výhody s členstvom spojené.

Ing. Mgr. Martin Tužinský, PhD.

Od roku 2015 som členom Slovenskej komory daňových poradcov, člen metodicko-legislatívnej komisie pre daň z príjmov právnických osôb a metodicko-legislatívnej komisie pre účtovníctvo. Som špecialista na dane a účtovníctvo. Venujem sa daňovému, ekonomickému, účtovnému poradenstvu, spracovaniu účtovníctva, zakladaniu a likvidácii obchodných spoločností. Lektorovaniu odborných školení sa venujem od roku 2008. Kompletný zoznam školení a pomôcok nájdete na www.martintuzinsky.sk.

Pridajte sa k nám

Nenašli ste čo ste hľadali?


Spýtajte sa našich odborných poradcov a lektorov aj Vašu otázku! Každý člen ZÚSK môže každý mesiac položiť až 3 ľubovoľné otázky v piatich kategóriách na ktoré dostane odpoveď.

Staňte sa členom ZÚSK ešte dnes a čerpajte všetky výhody členstva už za 55 EUR ročne.

Chcem sa stať členom