Odpovede

Najnovšie zodpovedané otázky


Daňová úľava v RSP


Riešime problém s daňovou úľavou v sociálnom podniku. Za obdobie 2022 sme si uplatnili daňovú úľavu podľa § 30d ZoDP-RSP vo výške 1 930 € – previedli sme prostriedky na osobitný účet v banke, v r. 2023 sme obstarali hmotný majetok, avšak úhradu sme nevykonali z osobitného účtu, ale bola realizovaná z bežného účtu. Môžeme tieto peňažné prostriedky previesť na bežný účet z titulu použitia odvodovej úľavy? Za zdaňovacie obdobie 2023 sme si uplatnili daňovú úľavu vo výške 5 156 €, RSP používa 100 % zisku po zdanení na dosiahnutie hlavného cieľa, je poberateľom vyrovnávacieho príspevku z UPVaR vo výške 75 % miezd, čiže z vlastných zdrojov financuje 25 %. Je možné považovať to za náklady na dosahovanie hlavného cieľa a teda keďže tieto náklady prevyšujú odvodovú úľavu nie je povinný previesť rozdiel odvodovej úľavy na osobitný účet?

Odpovede na otázky v sekcii poradenstvo sú dostupné iba platiacim užívateľom. Ak už členom ste, prihláste sa, prosím, do svojho účtu. Ak členom nie ste, zaregistrujte sa a užívajte si výhody s členstvom spojené.

Ing. Vladimír Ozimý

Daňový poradca a odborník na dane a účtovníctvo s dlhodobou praxou vo svojich spoločnostiach Atomgroup s.r.o. a Tax-home s r.o. Skúsený lektor v oblasti daní a účtovníctva.

Pridajte sa k nám

Nenašli ste čo ste hľadali?


Spýtajte sa našich odborných poradcov a lektorov aj Vašu otázku! Každý člen ZÚSK môže každý mesiac položiť až 3 ľubovoľné otázky v piatich kategóriách na ktoré dostane odpoveď.

Staňte sa členom ZÚSK ešte dnes a čerpajte všetky výhody členstva už za 55 EUR ročne.

Chcem sa stať členom