Odpovede

Najnovšie zodpovedané otázky


Zásielkový obchod – vývoz do tretej krajiny (mimo EU) a DPH


Touto formou by som sa chcel spýtať na správny postup pri predaji prostredníctvom e-shopu (zásielkový obchod), ktorého prevádzkovateľ je platiteľom DPH, konkrétne nasledovné situácie:

  1. zákazník je podnikateľ so sídlom mimo EU, objedná si tovar v slovenskom e-shope (môj názor.. malo by byť fakturované s oslobodením od DPH a následné colné konanie súvisiace s vývozom tovaru do tretích krajín a do účtovníctva zabezpečiť potvrdenie o vývoze mimo EU – ak takéto potvrdenie nebude do 6 mesiacov, tak potom odviesť DPH z predmetnej fakturácie),
  2. zákazník je občan s bydliskom mimo EU, objedná si tovar v slovenskom e-shope (tuto sa trochu strácam aký je postup, či to fakturovať so slovenskou DPH, alebo s oslobodením od DPH…),
  3. kuriozita… ak si tovar objedná občan s bydliskom mimo EU, úhrada za tovar je zaplatená tiež zo zahraničného účtu danej krajiny… ale dodacia adresa pre túto objednávku je uvedená na Slovensku… (v tomto prípade neprichádza k cezhraničnej dodávke tovaru takže by malo byť fakturované s DPH.)

 

Odpovede na otázky v sekcii poradenstvo sú dostupné iba platiacim užívateľom. Ak už členom ste, prihláste sa, prosím, do svojho účtu. Ak členom nie ste, zaregistrujte sa a užívajte si výhody s členstvom spojené.

Ing. Mgr. Martin Tužinský, PhD.

Od roku 2015 som členom Slovenskej komory daňových poradcov, člen metodicko-legislatívnej komisie pre daň z príjmov právnických osôb a metodicko-legislatívnej komisie pre účtovníctvo. Som špecialista na dane a účtovníctvo. Venujem sa daňovému, ekonomickému, účtovnému poradenstvu, spracovaniu účtovníctva, zakladaniu a likvidácii obchodných spoločností. Lektorovaniu odborných školení sa venujem od roku 2008. Kompletný zoznam školení a pomôcok nájdete na www.martintuzinsky.sk.

Pridajte sa k nám

Nenašli ste čo ste hľadali?


Spýtajte sa našich odborných poradcov a lektorov aj Vašu otázku! Každý člen ZÚSK môže každý mesiac položiť až 3 ľubovoľné otázky v piatich kategóriách na ktoré dostane odpoveď.

Staňte sa členom ZÚSK ešte dnes a čerpajte všetky výhody členstva už za 55 EUR ročne.

Chcem sa stať členom