Odpovede

Najnovšie zodpovedané otázky


Zamestnanecký benefit – podmienka nepeňažného charakteru


Chcela by som Vás poprosiť o usmernenie ohľadom zamestnaneckých benefitov do 500 €. Z metodického usmernenia k aplikácii § 5 ods. 7 písm. o) ZDP mi nie je jasné toto : „Ak zamestnávateľ poskytuje zamestnancom poukaz (kartu), za ktorý zamestnanec získa tovar alebo službu u vopred určeného dodávateľa (použitie poukazu je od začiatku limitované na vybraný okruh dodávateľov tovaru alebo službu), resp. vopred vymedzenú, potom na takého nepeňažné plnenie môže zamestnávateľ uplatniť oslobodenie podľa § 5 ods. 7 písm. o) ZDP. Uvedené neplatí, ak by zamestnávateľ poskytol zamestnancom poukaz (kartu), ako platobný nástroj, t. j. zamestnanec by mal možnosť poukaz uplatniť na akýkoľvek tovar alebo službu, a to u ktoréhokoľvek dodávateľa.

1. Čo má FS na mysli ak „poskytol zamestnancom kartu ako platobný nástroj“ ? Bankovú kartu ? Nerozumiem tomu, lebo vlastne aj darčekovou kartou zaplatím za tovar, alebo službu. Čo je podľa nich platobný nástroj?

2. Čo má FS na mysli, ak „… u vopred určeného dodávateľa“ ? Znamená to, že poukaz na nákup kúpený v Lidli je daňovým výdavkom a poukaz na nákup DOXX poukážky (kdekoľvek, kde ich prijímajú) nie je daňovým výdavkom?

Odpovede na otázky v sekcii poradenstvo sú dostupné iba platiacim užívateľom. Ak už členom ste, prihláste sa, prosím, do svojho účtu. Ak členom nie ste, zaregistrujte sa a užívajte si výhody s členstvom spojené.

Ing. Mgr. Martin Tužinský, PhD.

Od roku 2015 som členom Slovenskej komory daňových poradcov, člen metodicko-legislatívnej komisie pre daň z príjmov právnických osôb a metodicko-legislatívnej komisie pre účtovníctvo. Som špecialista na dane a účtovníctvo. Venujem sa daňovému, ekonomickému, účtovnému poradenstvu, spracovaniu účtovníctva, zakladaniu a likvidácii obchodných spoločností. Lektorovaniu odborných školení sa venujem od roku 2008. Kompletný zoznam školení a pomôcok nájdete na www.martintuzinsky.sk.

Pridajte sa k nám

Nenašli ste čo ste hľadali?


Spýtajte sa našich odborných poradcov a lektorov aj Vašu otázku! Každý člen ZÚSK môže každý mesiac položiť až 3 ľubovoľné otázky v piatich kategóriách na ktoré dostane odpoveď.

Staňte sa členom ZÚSK ešte dnes a čerpajte všetky výhody členstva už za 55 EUR ročne.

Chcem sa stať členom