Odpovede

Najnovšie zodpovedané otázky


Zahrnutie zdaniteľných príjmov z osobnej asistencie do daňového priznania a určenie zdaňovacieho obdobia, v ktorom majú byť zdanené


Na základe rozhodnutia UPSVaR vykonáva občan osobného asistenta pre osobu ZŤP od 01.04.2022. Peňažný príspevok za toto obdobie, od 01.04.2022 do 31.12.2022 prišiel osobnému asistentovi z UPSvaR vo februári 2023. Z tohto príjmu musí podať daňové priznanie nakoľko úhrn peňažného príspevku za rok 2022 presiahol sumu 2.289,63 €. Iný príjem osobný asistent nemal. Daňové priznanie má podať za rok 2022, alebo za rok 2023, nakoľko príspevok bol vyplatený v roku 2023. Sú rôzne názory na túto otázku.

Odpovede na otázky v sekcii poradenstvo sú dostupné iba platiacim užívateľom. Ak už členom ste, prihláste sa, prosím, do svojho účtu. Ak členom nie ste, zaregistrujte sa a užívajte si výhody s členstvom spojené.

Ing. Mgr. Martin Tužinský, PhD.

Od roku 2015 som členom Slovenskej komory daňových poradcov, člen metodicko-legislatívnej komisie pre daň z príjmov právnických osôb a metodicko-legislatívnej komisie pre účtovníctvo. Som špecialista na dane a účtovníctvo. Venujem sa daňovému, ekonomickému, účtovnému poradenstvu, spracovaniu účtovníctva, zakladaniu a likvidácii obchodných spoločností. Lektorovaniu odborných školení sa venujem od roku 2008. Kompletný zoznam školení a pomôcok nájdete na www.martintuzinsky.sk.

Pridajte sa k nám

Nenašli ste čo ste hľadali?


Spýtajte sa našich odborných poradcov a lektorov aj Vašu otázku! Každý člen ZÚSK môže každý mesiac položiť až 3 ľubovoľné otázky v piatich kategóriách na ktoré dostane odpoveď.

Staňte sa členom ZÚSK ešte dnes a čerpajte všetky výhody členstva už za 55 EUR ročne.

Chcem sa stať členom