Odpovede

Najnovšie zodpovedané otázky


Vyúčtovanie nákladov na štúdium u lekára


Lekárka – špecialistka si doplňovala svoje štúdium na základe dohody so zamestnávateľom o zvýšení kvalifikácie (pracovné voľno s náhradu mzdy). V dohode sa zaviazala zotrvať v pracovnom pomere do 30.11.2025. Pracovný pomer však skončil skôr (v januári 2021) a zamestnávateľ jej vyúčtoval náklady na štúdium za príslušné obdobie. Na základe dohody o uznaní dlhu túto sumu uhradila (vo februári 2021). No a teraz otázka, považujem pri vypracovaní DP FO B za rok 2021 toto vyúčtovanie ako „pokutu zo strany zamestnávateľa za nedodržanie podmienok v dohode“ a nemá to vplyv na základ dane, alebo o tieto vyúčtované náklady na štúdium môžem znížiť daňový základ ? Predložila mi aj to vyúčtovanie, aj dohodu o uznaní dlhu, aj doklad o úhrade. DP B jej robím preto, lebo ešte okrem toho prenajíma byt. Ak by som nebodaj mohla ten náklad do výdavkov uznať, kam do akého riadku dám v daňovom priznaní ?

Odpovede na otázky v sekcii poradenstvo sú dostupné iba platiacim užívateľom. Ak už členom ste, prihláste sa, prosím, do svojho účtu. Ak členom nie ste, zaregistrujte sa a užívajte si výhody s členstvom spojené.

Ing. Mgr. Martin Tužinský, PhD.

Od roku 2015 som členom Slovenskej komory daňových poradcov, člen metodicko-legislatívnej komisie pre daň z príjmov právnických osôb a metodicko-legislatívnej komisie pre účtovníctvo. Som špecialista na dane a účtovníctvo. Venujem sa daňovému, ekonomickému, účtovnému poradenstvu, spracovaniu účtovníctva, zakladaniu a likvidácii obchodných spoločností. Lektorovaniu odborných školení sa venujem od roku 2008. Kompletný zoznam školení a pomôcok nájdete na www.martintuzinsky.sk.

Pridajte sa k nám

Nenašli ste čo ste hľadali?


Spýtajte sa našich odborných poradcov a lektorov aj Vašu otázku! Každý člen ZÚSK môže každý mesiac položiť až 3 ľubovoľné otázky v piatich kategóriách na ktoré dostane odpoveď.

Staňte sa členom ZÚSK ešte dnes a čerpajte všetky výhody členstva už za 55 EUR ročne.

Chcem sa stať členom