Odpovede

Najnovšie zodpovedané otázky


Vysoký poplatok za presťahovanie – je daňovo uznaný ?


Je možné daňovo zaúčtovať do nákladov a považovať za daňovo uznateľný výdavok nasledovný poplatok: klient má uzatvorenú zmluvu na nájom priestorov. V priebehu roku 2020 chcel uvedené priestory zmeniť za väčšie, podpísal teda Zmluvu o budúcej zmluve s tým, že súčasťou zmeny za väčšie priestory bol „poplatok“ tzv. náhrada za premiestnenie (relocation compensation) v sume 50 000,00 €.
K zmene priestorov napokon nedošlo, ale zmluva bola napísaná tak, že tento poplatok je nutné uhradiť aj v prípade, že k zmene priestorov nedôjde. Klient po výzve zo strany nájomcu poplatok uhradil (klient ostal v pôvodných priestoroch s týmto prenajímateľom). Môžem túto sumu zaúčtovať do nákladov na 518 – služby spojené s nájmom a daňovo ho uznať ?

Odpovede na otázky v sekcii poradenstvo sú dostupné iba platiacim užívateľom. Ak už členom ste, prihláste sa, prosím, do svojho účtu. Ak členom nie ste, zaregistrujte sa a užívajte si výhody s členstvom spojené.

Ing. Mgr. Martin Tužinský, PhD.

Od roku 2015 som členom Slovenskej komory daňových poradcov, člen metodicko-legislatívnej komisie pre daň z príjmov právnických osôb a metodicko-legislatívnej komisie pre účtovníctvo. Som špecialista na dane a účtovníctvo. Venujem sa daňovému, ekonomickému, účtovnému poradenstvu, spracovaniu účtovníctva, zakladaniu a likvidácii obchodných spoločností. Lektorovaniu odborných školení sa venujem od roku 2008. Kompletný zoznam školení a pomôcok nájdete na www.martintuzinsky.sk.

Pridajte sa k nám

Nenašli ste čo ste hľadali?


Spýtajte sa našich odborných poradcov a lektorov aj Vašu otázku! Každý člen ZÚSK môže každý mesiac položiť až 3 ľubovoľné otázky v piatich kategóriách na ktoré dostane odpoveď.

Staňte sa členom ZÚSK ešte dnes a čerpajte všetky výhody členstva už za 55 EUR ročne.

Chcem sa stať členom