Odpovede

Najnovšie zodpovedané otázky


Ukončenie konkurzu, čo s pohľadávkami a záväzkami.


Konkurz sa ukončil k 30.4.2020. V účtovníctve evidujeme pohľadávky dosť vysoké, ktoré sa počas obdobia ako bola firma v konkurze nepodarilo vymôcť. Správca konkurznej podstaty má písomnú dokumentáciu o tom, že alebo firma už neexistuje, alebo nemá na splatenie pohľadávok prostriedky atď.

Okrem pohľadávok má firma v konkurze evidovaný finančný majetok ,vklad do spoločnosti v zahraničí, ale ona už neexistuje. Bolo to asi niečo fiktívne. V účtovníctve tiež evidujeme dosť vysoké záväzky „321“, ktoré firma v konkurze nemala z čoho zaplatiť. Zaplatila iba tie, na ktoré mala prostriedky z vymožených pohľadávok a predaja majetku. K ukončeniu konkurzu chce odo mňa správca konkurznej podstaty, že na všetkých účtoch chce mať nulu. To znamená, že aj na účte „411“, „421“, „429“. Na účte „429“ sú vysoké čísla.

Moja otázka je:
Ako sa účtovne s tým vysporiadať, myslím ako účtovne postupovať tak, aby to nemalo dopad na daň z príjmov, lebo firma k ukončeniu konkurzu už nemá žiadne peniaze, majetok…
Matematicky, ak zaúčtujem nevymožiteľné pohľadávky na 546/311, a záväzky 321/648, aj tak mi zostanú rozdiely na účtoch.  Je možné použiť neuhradenú stratu cez pohľadávku voči spoločníkovi a následne z pohľadávky voči spoločníkovi z dôvodu neuhradenej straty, môžu sa takto uhradiť záväzky? Je to správne a možné?

Ak odpíšem nevymožiteľné pohľadávky, je tento náklad daňovo uznaný?

Záväzky, ktoré sa nemajú z čoho zaplatiť idú do výnosov, sú tiež daňové?

Ako účtovník, by som to vedela popreúčtovávať tak, aby bola nula. Ja ale chcem tak, aby to bolo účtovne a daňovo správne.

Odpovede na otázky v sekcii poradenstvo sú dostupné iba platiacim užívateľom. Ak už členom ste, prihláste sa, prosím, do svojho účtu. Ak členom nie ste, zaregistrujte sa a užívajte si výhody s členstvom spojené.

Ing. Mgr. Martin Tužinský, PhD.

Od roku 2015 som členom Slovenskej komory daňových poradcov, člen metodicko-legislatívnej komisie pre daň z príjmov právnických osôb a metodicko-legislatívnej komisie pre účtovníctvo. Som špecialista na dane a účtovníctvo. Venujem sa daňovému, ekonomickému, účtovnému poradenstvu, spracovaniu účtovníctva, zakladaniu a likvidácii obchodných spoločností. Lektorovaniu odborných školení sa venujem od roku 2008. Kompletný zoznam školení a pomôcok nájdete na www.martintuzinsky.sk.

Pridajte sa k nám

Nenašli ste čo ste hľadali?


Spýtajte sa našich odborných poradcov a lektorov aj Vašu otázku! Každý člen ZÚSK môže každý mesiac položiť až 3 ľubovoľné otázky v piatich kategóriách na ktoré dostane odpoveď.

Staňte sa členom ZÚSK ešte dnes a čerpajte všetky výhody členstva už za 55 EUR ročne.

Chcem sa stať členom