Odpovede

Najnovšie zodpovedané otázky


Účtovanie vyplatenia podielu v družstve


Prosím o radu, ako správne zaúčtovať alebo či je naše účtovanie správne, v prípade Družstva, kde máme viacerých podielnikov. Počas trvania členstva družstva však došlo k žiadosti o zrušenie členstva jedného z člena. Pri kúpe členského podielu však hodnota jedného podielu mala 1 €, no pri výplate podielu, už hodnota podielu bola v sume 1,50 €. Je nasledovné účtovanie správne:

1. ukončenie člena družstva_nárok na vyrovnávací podiel 1,50 € 252 / 365,
2. ukončenie člena družstva_daň z príjmu vyberaná zrážkou 0,04 € 365 / 342,
(7 % zrážková daň z rozdielu teda z 0,50 €),
3. ukončenie člena družstva_zmeny v základnom imaní 1,00 € 419 / 252,
4. ukončenie člena družstva_rozdiel medzi vkladom a vyrovnávacím podielm 0,50 € 568 / 252,
5. ukončenie člena družstva_zníženie základného imania 1,00 € 411 / 419.

Odpovede na otázky v sekcii poradenstvo sú dostupné iba platiacim užívateľom. Ak už členom ste, prihláste sa, prosím, do svojho účtu. Ak členom nie ste, zaregistrujte sa a užívajte si výhody s členstvom spojené.

Ing. Mgr. Martin Tužinský, PhD.

Od roku 2015 som členom Slovenskej komory daňových poradcov, člen metodicko-legislatívnej komisie pre daň z príjmov právnických osôb a metodicko-legislatívnej komisie pre účtovníctvo. Som špecialista na dane a účtovníctvo. Venujem sa daňovému, ekonomickému, účtovnému poradenstvu, spracovaniu účtovníctva, zakladaniu a likvidácii obchodných spoločností. Lektorovaniu odborných školení sa venujem od roku 2008. Kompletný zoznam školení a pomôcok nájdete na www.martintuzinsky.sk.

Pridajte sa k nám

Nenašli ste čo ste hľadali?


Spýtajte sa našich odborných poradcov a lektorov aj Vašu otázku! Každý člen ZÚSK môže každý mesiac položiť až 3 ľubovoľné otázky v piatich kategóriách na ktoré dostane odpoveď.

Staňte sa členom ZÚSK ešte dnes a čerpajte všetky výhody členstva už za 55 EUR ročne.

Chcem sa stať členom