Odpovede

Najnovšie zodpovedané otázky


Tvorba opravnej položky k rizikovej pohľadávke voči dlžníkovi v konkurze


Pohľadávka vznikla v roku 2021 (nepremlčaná). Odberateľ, voči ktorému máme predmetnú pohľadávku, podal návrh na konkurz v roku 2021, ku dňu na podanie závierky (do 31.3.2022), ale odberateľ ešte nemá rozhodnutie o vstupe do konkurzu ( je predpoklad, že bude dlžníkom v konkurze). Vyhodnotili sme, že táto pohľadávka je riziková, a vieme že nebude vôbec uhradená. Ide o veľmi významnú sumu. Audítorka nám odporučila na predmetnú pohľadávku vytvoriť v roku 2021 opravnú položku na celú sumu pohľadávky. Pohľadávky sa nedajú vzájomne započítať so záväzkami voči dlžníkovi (máme také záväzky), z dôvodu že predmetné pohľadávky už má založené banka a nemôže sa s nimi nakladať. Pohľadávka je v zdaniteľných príjmoch (604). Môžeme vytvoriť opravnú položku na celú hodnotu pohľadávky? Daňová uznateľnosť sa posudzuje podľa dní po splatnosti, pohľadávka ešte nie je ani 360 dní po splatnosti, tak opravná položka nebude daňovo uznaná?

Odpovede na otázky v sekcii poradenstvo sú dostupné iba platiacim užívateľom. Ak už členom ste, prihláste sa, prosím, do svojho účtu. Ak členom nie ste, zaregistrujte sa a užívajte si výhody s členstvom spojené.

Ing. Mgr. Martin Tužinský, PhD.

Od roku 2015 som členom Slovenskej komory daňových poradcov, člen metodicko-legislatívnej komisie pre daň z príjmov právnických osôb a metodicko-legislatívnej komisie pre účtovníctvo. Som špecialista na dane a účtovníctvo. Venujem sa daňovému, ekonomickému, účtovnému poradenstvu, spracovaniu účtovníctva, zakladaniu a likvidácii obchodných spoločností. Lektorovaniu odborných školení sa venujem od roku 2008. Kompletný zoznam školení a pomôcok nájdete na www.martintuzinsky.sk.

Pridajte sa k nám

Nenašli ste čo ste hľadali?


Spýtajte sa našich odborných poradcov a lektorov aj Vašu otázku! Každý člen ZÚSK môže každý mesiac položiť až 3 ľubovoľné otázky v piatich kategóriách na ktoré dostane odpoveď.

Staňte sa členom ZÚSK ešte dnes a čerpajte všetky výhody členstva už za 55 EUR ročne.

Chcem sa stať členom