Odpovede

Najnovšie zodpovedané otázky


Prepočet kurzu pri zostavení účtovnej závierky


Spoločnosť (s. r. o.), riadny platiteľ DPH v tuzemsku, ale tiež kvartálny platiteľ DPH vo Švajčiarsku. Vystavuje faktúry so švajčiarskym VAT pre švajčiarsku spoločnosť so sadzbou DPH 7,7 % v mene EUR. O švajčiarsku DPH a výkazníctvo sa stará daňový špecialista práve vo Švajčiarsku a princíp je tam taký, že sa odvádza len DPH z uhradených faktúr. Túto sumu (náš záväzok) nám už vyčíslili vo frankoch so splatnosťou 28.02.2022.

Moja otázka je, že evidujem tento záväzok na DPH za 4.Q 2021 k 31.12.2021 v sadzbe 7,7 % v mene EUR. Príkaz na úhradu od Švajčiarov je na sumu vo frankoch. Ako túto skutočnosť zohľadniť? Predpokladám, že záväzok na DPH treba prerátať k 31.12.2021 z EUR na EUR podľa kurzu švajčiarskeho franku?

Prosím o vysvetlenie na príklade, napr. mám záväzok k 31.12. vo výške 20 tis. eur a prepočet podľa kurzu NBS k 31.12. EUR 1 = 1,0331 CHF, čiže mojich 20 tis * 1,0331? Resp. je potrebné urobiť v tomto prípade kurzové závierkové operácie?

 

Odpovede na otázky v sekcii poradenstvo sú dostupné iba platiacim užívateľom. Ak už členom ste, prihláste sa, prosím, do svojho účtu. Ak členom nie ste, zaregistrujte sa a užívajte si výhody s členstvom spojené.

Ing. Mgr. Martin Tužinský, PhD.

Od roku 2015 som členom Slovenskej komory daňových poradcov, člen metodicko-legislatívnej komisie pre daň z príjmov právnických osôb a metodicko-legislatívnej komisie pre účtovníctvo. Som špecialista na dane a účtovníctvo. Venujem sa daňovému, ekonomickému, účtovnému poradenstvu, spracovaniu účtovníctva, zakladaniu a likvidácii obchodných spoločností. Lektorovaniu odborných školení sa venujem od roku 2008. Kompletný zoznam školení a pomôcok nájdete na www.martintuzinsky.sk.

Pridajte sa k nám

Nenašli ste čo ste hľadali?


Spýtajte sa našich odborných poradcov a lektorov aj Vašu otázku! Každý člen ZÚSK môže každý mesiac položiť až 3 ľubovoľné otázky v piatich kategóriách na ktoré dostane odpoveď.

Staňte sa členom ZÚSK ešte dnes a čerpajte všetky výhody členstva už za 55 EUR ročne.

Chcem sa stať členom