Odpovede

Najnovšie zodpovedané otázky


Právne služby pri vymáhaní pohľadávok ako daňový výdavok


Podľa §19 ods. 3, písm. p) ZDP sú daňovým výdavkom odplaty (provízie) za vymáhanie pohľadávky najviac do výšky 50 % vymoženej pohľadávky. Chcem sa spýtať, čo presne sa myslí pod pojmom „odplata/provízia“ za vymáhanie pohľadávky.
Správne rozumiem tomu, že ak zaplatíme advokátovi za právne úkony súvisiace s vymáhaním pohľadávky (t.j. vypracovanie a podanie žaloby na súd a následné zastupovanie pred súdom), tak takéto právne služby môžeme zahrnúť do daňových výdavkov v období, kedy boli uhradené, nakoľko sa nejedná o províziu?

Odpovede na otázky v sekcii poradenstvo sú dostupné iba platiacim užívateľom. Ak už členom ste, prihláste sa, prosím, do svojho účtu. Ak členom nie ste, zaregistrujte sa a užívajte si výhody s členstvom spojené.

Ing. Mgr. Martin Tužinský, PhD.

Od roku 2015 som členom Slovenskej komory daňových poradcov, člen metodicko-legislatívnej komisie pre daň z príjmov právnických osôb a metodicko-legislatívnej komisie pre účtovníctvo. Som špecialista na dane a účtovníctvo. Venujem sa daňovému, ekonomickému, účtovnému poradenstvu, spracovaniu účtovníctva, zakladaniu a likvidácii obchodných spoločností. Lektorovaniu odborných školení sa venujem od roku 2008. Kompletný zoznam školení a pomôcok nájdete na www.martintuzinsky.sk.

Pridajte sa k nám

Nenašli ste čo ste hľadali?


Spýtajte sa našich odborných poradcov a lektorov aj Vašu otázku! Každý člen ZÚSK môže každý mesiac položiť až 3 ľubovoľné otázky v piatich kategóriách na ktoré dostane odpoveď.

Staňte sa členom ZÚSK ešte dnes a čerpajte všetky výhody členstva už za 55 EUR ročne.

Chcem sa stať členom