Odpovede

Najnovšie zodpovedané otázky


Odpis pohľadávky


Máme 3 fyzické osoby, spoločne na základe zmluvy o investičnej spolupráci poskytli 170 tisíc ďalšej fyzickej osobe. Táto neplnila dohodnuté, vznikla im tak pohľadávka, majú nárok na vrátenie peňazí pretože nedošlo k plneniu. Táto pohľadávka bola postúpená na základe zmluvy o postúpení práva zo zmluvy o postúpení pohľadávky formou zmenky na spol. A. Vzhľadom k tomu, že fyzická osoba, ktorá peniaze prijala sa dostala do osobného bankrotu, čo máme podchytené aj v obchodnom vestníku z 11/2019 sú peniaze už nevymožiteľné, teda chceme túto pohľadávku aj odpísať. Je správny účtovný postup? :
315/325 Vzniknutá pohľadávka na základe zmluvy o postúpení pohľadávky
312/315 Pohľadávka vo forme zmenky
325/221 Úhrada pohľadávky 3 fyzickým osobám ktoré mi postúpili pohľadávku
548/312 Odpis pohľadávky/zmenky – daňovo uznateľné nakoľko došlo k osob. bankrotu FO

 

Odpovede na otázky v sekcii poradenstvo sú dostupné iba platiacim užívateľom. Ak už členom ste, prihláste sa, prosím, do svojho účtu. Ak členom nie ste, zaregistrujte sa a užívajte si výhody s členstvom spojené.

Ing. Mgr. Martin Tužinský, PhD.

Od roku 2015 som členom Slovenskej komory daňových poradcov, člen metodicko-legislatívnej komisie pre daň z príjmov právnických osôb a metodicko-legislatívnej komisie pre účtovníctvo. Som špecialista na dane a účtovníctvo. Venujem sa daňovému, ekonomickému, účtovnému poradenstvu, spracovaniu účtovníctva, zakladaniu a likvidácii obchodných spoločností. Lektorovaniu odborných školení sa venujem od roku 2008. Kompletný zoznam školení a pomôcok nájdete na www.martintuzinsky.sk.

Pridajte sa k nám

Nenašli ste čo ste hľadali?


Spýtajte sa našich odborných poradcov a lektorov aj Vašu otázku! Každý člen ZÚSK môže každý mesiac položiť až 3 ľubovoľné otázky v piatich kategóriách na ktoré dostane odpoveď.

Staňte sa členom ZÚSK ešte dnes a čerpajte všetky výhody členstva už za 55 EUR ročne.

Chcem sa stať členom