Odpovede

Najnovšie zodpovedané otázky


Obrat k registrácii pre DPH – k otázke zo 4.1.2024 „Príspevok na ubytovanie odídencov – reg. pre DPH neziskovky „


Nezisková PO-cirkev, doteraz nie je evidovaná ako platiteľ DPH, dostáva na ubytovanie odídencov príspevok od štátu. Ak prekročí obrat 49 790 €, je povinná v zmysle ZDPH registrovať sa pre DPH? Obratom sa na účely § 4 ods. 7 ZDPH rozumie hodnota bez dane dodanej služby (ubytovanie odídencov). Príklad: Ak takáto nezisková PO, ktorá ešte nie je platiteľ DPH, dostala za ubytovanie odídencov každý mesiac 4 400 €, má počítať do obratu 4 000 € ( 4 400 € – 400 € 10 % DPH), alebo celých 4 400 €. Čo má vplyv na obdobie, kedy dosiahne za posledných 12 mesiacov obrat 49 790 € a musí sa registrovať pre DPH.

Odpovede na otázky v sekcii poradenstvo sú dostupné iba platiacim užívateľom. Ak už členom ste, prihláste sa, prosím, do svojho účtu. Ak členom nie ste, zaregistrujte sa a užívajte si výhody s členstvom spojené.

Ing. Vladimír Ozimý

Daňový poradca a odborník na dane a účtovníctvo s dlhodobou praxou vo svojich spoločnostiach Atomgroup s.r.o. a Tax-home s r.o. Skúsený lektor v oblasti daní a účtovníctva.

Pridajte sa k nám

Nenašli ste čo ste hľadali?


Spýtajte sa našich odborných poradcov a lektorov aj Vašu otázku! Každý člen ZÚSK môže každý mesiac položiť až 3 ľubovoľné otázky v piatich kategóriách na ktoré dostane odpoveď.

Staňte sa členom ZÚSK ešte dnes a čerpajte všetky výhody členstva už za 55 EUR ročne.

Chcem sa stať členom