Odpovede

Najnovšie zodpovedané otázky


Občianske združenie a daňové priznanie


Dobrý deň,

idem si po radu ohľadne podávania daňového priznania pre neziskové organizácie. Účtujem občianske združenia: Športový klub a Rodičovské združenie. Obidve združenia za rok 2019 dostali dotáciu od obce na vykonávanie svojej hlavnej činnosti, na ktorú boli zriadené. Takže podľa §41 ods. 1 ZDP nemusia podať DP, ak majú príjmy, ktoré nie sú predmetom dane (§12 ods. 2 ZDP predmet dane u daňovníkov, ktorí nie sú založení alebo zriadení na podnikanie sú príjmy z činností, ktorými dosahujú zisk alebo ktorými sa dá zisk dosiahnuť a to vrátane príjmov z predaja majetku, príjmov z nájomného, príjmov z reklám, príjmov z členských príspevkov, …) a príjmy oslobodené od dane podľa § 13 ods. 2 písm. b) ZDP (členské príspevky podľa stanov prijatých občianskym združením).

Mali sme tieto príjmy – príspevky z podielu zaplatenej dane, finančné a nefinančné dary, dotácia, členské príspevky, čo sa týka športu – štartovné, výchovné, … Takto máme v stanovách dané z akých finančných zdrojov sa budú zabezpečovať príjmy na činnosť:

– príjmy z klubových členských príspevkov,
– príspevky z podielu zaplatenej dane,
– príjmy zo športovej činnosti (organizovanie turnajov),
– prijem za reklamu, sponzorské príspevky a dary,
– dotácie a granty,
– iné príjmy.

Viem že reklamy, prenájom, predaj sú všetko príjmy, pri ktorých nám vzniká povinnosť podať daňové priznanie. Ale nemali sme. Aj výdavky mám len na činnosť, na ktorú sú obidve združenia založené. Na finančnej správe je podobná otázka ako dávam ja a je tam odpoveď v ktorej sa píše: „Ak OZ dosiahlo okrem príjmov, ktoré nie sú predmetom dane (prijaté dary, podiel zaplatenej dane), príjmov oslobodených od dane podľa § 13 ods. 2 písm. b) zákona o dani z príjmov (členské príspevky určené v stanovách) aj DOTÁCIU na svoju činnosť a napriek skutočnosti, že tento príjem je následne oslobodený od dane podľa § 13 ods. 1 písm. a) zákona o dani z príjmov, občianskemu združeniu VZNIKÁ POVINNOSŤ PODAŤ DAŇOVÉ PRIZNANIE, pretože dosiahlo aj príjem (dotáciu od obce na svoju činnosť), u ktorého vzniká povinnosť podať DP.“

Ďalšia otázka sa nám ukazuje: Mám zisťovať či je obec povinná podať DP? Že mala príjmy z ktorých je povinná platiť daň? Nie je obec rozpočtová a príspevková organizácia ktorá nemá povinnosť podať DP, ak nemá inú podnikateľskú činnosť alebo iné zdaniteľné príjmy? Už som dostala aj odpoveď: ak má OZ len príjmy ktoré nie sú predmetom dane – nepodáva DP, ale ak má aj príjmy, ktoré patria medzi oslobodené – podáva DP. Tak potom čo brať za príjmy z hlavnej činnosti?

Ďakujem vopred za odpoveď a ujasnenie. Rozpísala som sa, ale dúfam že to nevadí. Nedá sa to len pár vetami.

Odpovede na otázky v sekcii poradenstvo sú dostupné iba platiacim užívateľom. Ak už členom ste, prihláste sa, prosím, do svojho účtu. Ak členom nie ste, zaregistrujte sa a užívajte si výhody s členstvom spojené.

Ing. Mgr. Martin Tužinský, PhD.

Od roku 2015 som členom Slovenskej komory daňových poradcov, člen metodicko-legislatívnej komisie pre daň z príjmov právnických osôb a metodicko-legislatívnej komisie pre účtovníctvo. Som špecialista na dane a účtovníctvo. Venujem sa daňovému, ekonomickému, účtovnému poradenstvu, spracovaniu účtovníctva, zakladaniu a likvidácii obchodných spoločností. Lektorovaniu odborných školení sa venujem od roku 2008. Kompletný zoznam školení a pomôcok nájdete na www.martintuzinsky.sk.

Pridajte sa k nám

Nenašli ste čo ste hľadali?


Spýtajte sa našich odborných poradcov a lektorov aj Vašu otázku! Každý člen ZÚSK môže každý mesiac položiť až 3 ľubovoľné otázky v piatich kategóriách na ktoré dostane odpoveď.

Staňte sa členom ZÚSK ešte dnes a čerpajte všetky výhody členstva už za 55 EUR ročne.

Chcem sa stať členom