Odpovede

Najnovšie zodpovedané otázky


Nehmotný majetok alebo jednorazový náklad


S.r.o. má v majetku nehnuteľnosť, ktorú prenajíma ako obchod pre jeden väčší obchodný reťazec. Mesačné nájomné je 16 tis. EUR. Pri uzatváraní zmluvy mal nájomca požiadavku k samotnej doprave prislúchajúcej k prístupu k obchodu. Prenajímateľ si dal posúdiť statickú a dynamickú dopravu, za čo zaplatil 9.500 EUR. Následne dal vypracovať projekt za sumu 5.500 EUR. Ďalej pravdepodobne už nebude nič riešené. Tu to celé končí. Čo s tou sumou 9.500 EUR a 5.500 EUR? Môže byť priamym nákladom roku 2019? Alebo to treba zaradiť ako nehmotný majetok a odpisovať? Napr. 2 roky? Alebo to nechať na „investíciách“ a keďže sa ďalej už nebude nič riešiť, tak „odpísať“ ako zmarenú investíciu?

Princípom bolo zabezpečiť posudok, aby sme vedeli ako sa dá pre nájomcu vylepšiť doprava (statická – parking, dynamická – cesty), nakoľko v určitých obdobiach je parking plný a cesta „zatarasená“ nákladnou dopravou (predpokladalo sa, že zásobovaním). Posudok sa robil z nášho podnetu, aby sme vedeli nájomcovi prezentovať prečo a kedy dochádza k daným situáciám.
Projekt úprav a obnovy bol vypracovaný následne a na jeho podklade sa realizovali niektoré úpravy – väčšinou išlo o úpravu dopravného značenia, vylepšenie rozloženia parkovacích státí.

Odpovede na otázky v sekcii poradenstvo sú dostupné iba platiacim užívateľom. Ak už členom ste, prihláste sa, prosím, do svojho účtu. Ak členom nie ste, zaregistrujte sa a užívajte si výhody s členstvom spojené.

Ing. Mgr. Martin Tužinský, PhD.

Od roku 2015 som členom Slovenskej komory daňových poradcov, člen metodicko-legislatívnej komisie pre daň z príjmov právnických osôb a metodicko-legislatívnej komisie pre účtovníctvo. Som špecialista na dane a účtovníctvo. Venujem sa daňovému, ekonomickému, účtovnému poradenstvu, spracovaniu účtovníctva, zakladaniu a likvidácii obchodných spoločností. Lektorovaniu odborných školení sa venujem od roku 2008. Kompletný zoznam školení a pomôcok nájdete na www.martintuzinsky.sk.

Pridajte sa k nám

Nenašli ste čo ste hľadali?


Spýtajte sa našich odborných poradcov a lektorov aj Vašu otázku! Každý člen ZÚSK môže každý mesiac položiť až 3 ľubovoľné otázky v piatich kategóriách na ktoré dostane odpoveď.

Staňte sa členom ZÚSK ešte dnes a čerpajte všetky výhody členstva už za 55 EUR ročne.

Chcem sa stať členom