Odpovede

Najnovšie zodpovedané otázky


Nadčas u zamestnanca pracujúceho na zmeny


Pôvodná otázka :

Na pracovisku máme aj zamestnancov, ktorí majú rozvrhnutý pracovný čas tak, že pracujú tzv. dlhý a krátky týždeň
Dĺžka zmeny je 11 hod, v piatok a sobotu 11,5 hod. Ide o 14 dňový cyklus.
PO -11 h
UT -11h
ST-voľno
ŠT-voľno
Pia-11,5h
SO-11,5h
NE- 11h
PO- voľno
UT-voľno
ST – 11h
ŠT – 11h
Pia -voľno
SO -voľno
NE – voľno
Týždenný pracovný čas v organizácii je určený na 37,5 hod.
Takémuto zamestnancovi vyjde napríklad v mesiaci november 16 zmien a odpracuje 178,5 hod.
V novembri bolo 22 prac, dní ( 20 + 2 sviatky) t.j. mal odpracovať 165 hod.(22×7,5). Vzniknutý rozdiel v hodinách t.j. 13,5 hod mu evidujeme ako nadčas. Nasledujúci mesiac mu môže vyjsť menej zmien a tým pádom mu hodiny zase môžu chýbať a použijú sa hodiny nadpracované v predchádzajúcom mesiaci. Sledujeme obdobie po dohode so zamestnancami 12 mesiacov a zamestnanec má možnosť si tieto nadpracované hodiny vyčerpať ako náhradné voľno, alebo ho zamestnávateľ nedá do služby, ak to situácia dovolí a hodiny, ktoré si nestihol vyčerpať sa mu preplatia ako nadčas.
Moja otázka znie, ako správne vypočítať, koľko zamestnanec v danom mesiaci odpracoval naviac hodín ak čerpal:
– riadnu dovolenku (dovolenku čerpá len v dňoch kedy mal mať zmenu)
dovolenku čerpal 2.11. a 7.11. t.j. 4 pracovné dni / 45 hod.

– bol v mesiaci PN – bol PN od 8.11.2021 do 16.11.2021

Počítajú sa jeho pracovné dni ktoré bol na dovolenke alebo na PN ako keby ich odpracoval pre výpočet nadčasov? Ak nie, ako správne postupovať?

Doplnenie otázky :

Ja by som poprosila o radu, ako mám vypočítať, koľko pracovníkovi pracujúcemu na zmeny vzniklo v daný mesiac nadčasových hodín,(alebo nadpracovaných hodín, ktoré budem môcť použiť pri neodpracovanom fonde hodín v nasledujúcom mesiaci alebo mu ich preplatím ) ak mal v daný mesiac odpracovať 178,5 hodiny, ale mal dovolenku napríklad 2 dni po 11 hod a odpracuje 156,5 hodiny. V organizácii máme fond pracovného času 37,5 hod/týždeň a pri mesiaci v ktorom je 22 pracovných dní je fond pracovnej doby 165 hodín.
Keby nemal dovolenku, viem že zamestnanec odpracoval naviac 13,5 hodiny ( 178,5 hod – 165hod) ale ak mal dovolenku 2 dni? Odpracoval iba 156,5 hod., takže mu nevzniká žiaden nadčas?
Robím chybu ak hodiny u zmenového zamestnanca porovnávam s riadnym fondom pracovnej doby v organizácii ?

Ide mi o to, že potrebujem ku koncu roka vyrátať koľko pracovník pracujúci na zmeny za rok odpracoval hodín nad fond pracovnej doby u zamestnávateľa, aby sa mu tieto hodiny preplatili, keď si ich nestihol vyčerpať ako náhradné voľno a počas roka čerpal aj dovolenku a bol aj PN.

Veľmi pekne Vám ďakujem
Štefucová

Odpovede na otázky v sekcii poradenstvo sú dostupné iba platiacim užívateľom. Ak už členom ste, prihláste sa, prosím, do svojho účtu. Ak členom nie ste, zaregistrujte sa a užívajte si výhody s členstvom spojené.

RNDr. Jana Motyčková

Poradenstvo týkajúce sa sociálneho a zdravotného poistenia, mzdovej oblasti, Zákonníka práce a exekučných zrážok zo mzdy.

Pridajte sa k nám

Nenašli ste čo ste hľadali?


Spýtajte sa našich odborných poradcov a lektorov aj Vašu otázku! Každý člen ZÚSK môže každý mesiac položiť až 3 ľubovoľné otázky v piatich kategóriách na ktoré dostane odpoveď.

Staňte sa členom ZÚSK ešte dnes a čerpajte všetky výhody členstva už za 55 EUR ročne.

Chcem sa stať členom