Odpovede

Najnovšie zodpovedané otázky


Mesačný zálohový predpis (správcovská spoločnosť) – účtovanie


Chcela by som poprosiť o radu, ako účtovať nasledovný prípad: spoločnosť s.r.o. (platiteľ DPH) má v majetku nebytový priestor, ktorý prenajíma FO – podnikateľovi (neplatiteľ DPH).

1. otázka:
je povinný prenajímateľ vystaviť každý mesiac faktúru na predmet nájmu + DPH, ak všetky identifikačné údaje prenajímateľa aj nájomcu obsahuje nájomná zmluva (identifikačné údaje, IČO, DIČ, bankový účet a ostatné…)?

2.otázka:
  s.r.o. platí mesačné zálohové predpisy v sume: 20,43 € – preddavok na služby (OLO, voda, výkon správy, zimná údržba, záhradnícke služby a iné…) + 9,85 € je fond opráv. Moja otázka znie, kam dané služby a fond opráv (fond opráv prosím účet) kam účtovať? Či to zaúčtovať na príslušné účty nákladov a energií alebo na nejaký zálohový účet a na konci obdobia si dané zálohy zúčtujeme s vyúčtovaním? Nemáme k mesačnému predpisu daňový doklad, po konzultácii zo správcovskou spoločnosťou, nám poslali mail, že žiadajú FS o usmernenie, či sú povinní mesačne posielať daňový doklad.

 

Odpovede na otázky v sekcii poradenstvo sú dostupné iba platiacim užívateľom. Ak už členom ste, prihláste sa, prosím, do svojho účtu. Ak členom nie ste, zaregistrujte sa a užívajte si výhody s členstvom spojené.

Ing. Mgr. Martin Tužinský, PhD.

Od roku 2015 som členom Slovenskej komory daňových poradcov, člen metodicko-legislatívnej komisie pre daň z príjmov právnických osôb a metodicko-legislatívnej komisie pre účtovníctvo. Som špecialista na dane a účtovníctvo. Venujem sa daňovému, ekonomickému, účtovnému poradenstvu, spracovaniu účtovníctva, zakladaniu a likvidácii obchodných spoločností. Lektorovaniu odborných školení sa venujem od roku 2008. Kompletný zoznam školení a pomôcok nájdete na www.martintuzinsky.sk.

Pridajte sa k nám

Nenašli ste čo ste hľadali?


Spýtajte sa našich odborných poradcov a lektorov aj Vašu otázku! Každý člen ZÚSK môže každý mesiac položiť až 3 ľubovoľné otázky v piatich kategóriách na ktoré dostane odpoveď.

Staňte sa členom ZÚSK ešte dnes a čerpajte všetky výhody členstva už za 55 EUR ročne.

Chcem sa stať členom