Odpovede

Najnovšie zodpovedané otázky


Fakturácia nájmu nebytových priestorov a DPH


Firma s.r.o. platiteľ DPH obstarala v r.2018 budovu (reštauračno-obchodné centrum). Budova bola od dátumu obstarania do súčasnosti postupne zrekonštruovaná, t,j. technicky zhodnotená. Pri obstaraní aj technickom zhodnocovaní bol uplatňovaný odpočet DPH. Budovu firma od r.2018 prenajíma, jedná sa o prenájom nebytových priestorov. Nájom je fakturovaný s DPH. Nájomcovia sú firmy platitelia aj neplatitelia DPH. Od 1.1.2022 chce firma fakturovať nájom pre neplatiteľov DPH oslobodený od DPH. Nájomci-platitelia DPH budú mať nájom naďalej fakturovaný s DPH.
Ako postupovať od 1.1.2022 v súvislosti s už odpočítanou DPH z budovy pri obstaraní a technickom zhodnotení? Ide v tomto prípade o zmenu účelu použitia budovy podľa § 54 zákona o DPH a je potrebné vykonať úpravu odpočítanej DPH?

Odpovede na otázky v sekcii poradenstvo sú dostupné iba platiacim užívateľom. Ak už členom ste, prihláste sa, prosím, do svojho účtu. Ak členom nie ste, zaregistrujte sa a užívajte si výhody s členstvom spojené.

Petra Lacková, MBA

Poskytuje poradenstvo na otázky z oblasti dani z príjmov právnických osôb, dani z pridanej hodnoty, ako aj na otázky ohľadom medzinárodných štandardov finančného výkazníctva IFRS.

Pridajte sa k nám

Nenašli ste čo ste hľadali?


Spýtajte sa našich odborných poradcov a lektorov aj Vašu otázku! Každý člen ZÚSK môže každý mesiac položiť až 3 ľubovoľné otázky v piatich kategóriách na ktoré dostane odpoveď.

Staňte sa členom ZÚSK ešte dnes a čerpajte všetky výhody členstva už za 55 EUR ročne.

Chcem sa stať členom