Odpovede

Najnovšie zodpovedané otázky


Faktoringová spolupráca – postúpenie pohľadávky


Slovenská spoločnosť platiteľ DPH, uzatvorila s českou firmou zmluvu o faktoringovej spolupráci. Dodávateľ (slovenská firma) vystavuje faktúry odberateľovi za prepravné služby. Odberateľ zaplatí za fakturované služby faktoringovej spoločnosti. Podľa zmluvy, faktoringová spoločnosť zaplatí slovenskej firme okamžite 70 % z vyfakturovanej služby a zvyšných 30 % po úhrade faktúry od odberateľa. V prípade, že postúpená pohľadávka faktoringovej spoločnosti bude uhradená v plnej výške, vzniká klientovi – slovenskej firme – nárok na zaplatenie prémie za postúpenie pohľadávky. Prémia pozostáva z faktoringového poplatku a referenčného úroku faktoringovej služby.

Ako sa účtuje takáto spolupráca? Ako naúčtovať postúpenie pohľadávky faktoringovej spoločnosti? Vystavená faktúra odberateľovi, ale zaplatená je od faktoringovej spoločnosti. A tiež ako naúčtovať prémiu – poplatok a úrok?

Odpovede na otázky v sekcii poradenstvo sú dostupné iba platiacim užívateľom. Ak už členom ste, prihláste sa, prosím, do svojho účtu. Ak členom nie ste, zaregistrujte sa a užívajte si výhody s členstvom spojené.

Ing. Mária Cvečková, CA

Zahŕňa odpovede na otázky týkajúce sa účtovných postupov (verného a pravdivého zobrazenia skutočností, ktoré sú predmetom účtovníctva) a správneho vykazovania skutočností v účtovnej závierke.

Pridajte sa k nám

Nenašli ste čo ste hľadali?


Spýtajte sa našich odborných poradcov a lektorov aj Vašu otázku! Každý člen ZÚSK môže každý mesiac položiť až 3 ľubovoľné otázky v piatich kategóriách na ktoré dostane odpoveď.

Staňte sa členom ZÚSK ešte dnes a čerpajte všetky výhody členstva už za 55 EUR ročne.

Chcem sa stať členom