Odpovede

Najnovšie zodpovedané otázky


Evidencia a odpočet DPH pri používaní firemného motorového vozidla aj na súkromné účely


Konateľ používa osobný automobil aj na súkromné účely. DPH z automobilu bola odpočítaná vo výške 100 % a konateľovi sa zdaňuje aj nepeňažný príjem v hodnote 1 % z ceny vozidla. Kniha jázd sa nevedie a DPH z nákupu PHM sa uplatňuje v pomere 80/20 %. Okrem toho na konci mesiaca konateľ predloží prehlásenie, kde je uvedené, že v rámci daného mesiaca najazdil xx km služobných jázd a yy km súkromných jázd. DPH z PHM na tieto súkromné jazdy sa dodaňuje ako pohľadávka voči konateľovi a odvádza sa. Na niektorom zo školení p. Martina Tužinského som v rámci diskusie zachytil, že on u svojich klientov používa iný postup, no žiaľ nezachytil som už podrobnosti. Preto sa chcem opýtať na stanovisko k nášmu postupu (či ho považujete za správny), a pokiaľ je to možné uviesť aj alternatívny spôsob účtovania/vykazovania spotreby PHM spotrebovaných na súkromné účely.

Odpovede na otázky v sekcii poradenstvo sú dostupné iba platiacim užívateľom. Ak už členom ste, prihláste sa, prosím, do svojho účtu. Ak členom nie ste, zaregistrujte sa a užívajte si výhody s členstvom spojené.

Ing. Mgr. Martin Tužinský, PhD.

Od roku 2015 som členom Slovenskej komory daňových poradcov, člen metodicko-legislatívnej komisie pre daň z príjmov právnických osôb a metodicko-legislatívnej komisie pre účtovníctvo. Som špecialista na dane a účtovníctvo. Venujem sa daňovému, ekonomickému, účtovnému poradenstvu, spracovaniu účtovníctva, zakladaniu a likvidácii obchodných spoločností. Lektorovaniu odborných školení sa venujem od roku 2008. Kompletný zoznam školení a pomôcok nájdete na www.martintuzinsky.sk.

Pridajte sa k nám

Nenašli ste čo ste hľadali?


Spýtajte sa našich odborných poradcov a lektorov aj Vašu otázku! Každý člen ZÚSK môže každý mesiac položiť až 3 ľubovoľné otázky v piatich kategóriách na ktoré dostane odpoveď.

Staňte sa členom ZÚSK ešte dnes a čerpajte všetky výhody členstva už za 55 EUR ročne.

Chcem sa stať členom