Doprava a reťazové transakcie s tovarom v rámci EÚ
Mám otázku k trojstrannému obchodu v postavení druhý odberateľ a zabezpečeniu prepravy k nemu.
Mám slovenského klienta registrovaného na SK – firma B, ktorý zároveň žiada o registráciu na DPH v Rakúsku (AT), lebo ide dodávať tovar iným platiteľom DPH registrovaným v AT.
Tovar si objednal u slovenského dodávateľa – firma A tiež reg. na DPH v SK, ktorý ďalej zadá svojmu partnerovi registrovanému v IT vydať tovar a ten putuje z IT priamo k zákazníkom registr. v AT. K nám príde faktúra od slovenského platcu za tovar ako druhému odberateľovi, ale pod rakúskym VAT číslom, aby bol zachovaný trojstranný obchod. My potom fakturujeme pod Rakúskym VAT číslom za tovar rakúskym zákazníkom. Lenže dopravu si chce manažovať slovenská firma B, nakoľko firma A na to nemá kapacity ani skúsenosti, licencie, atď., otázne je, či by im nehrozila povinnosť registrácie v IT z dôvodu, že tovar sa začne prepravovať v IT a končí v inom štáte EU už len ako zásielková forma dodania tovaru.
Problém je s dopravou, kedy trojstranný obchod môže byť len za splnenej aj tejto podmienky :
– tovar odoslal alebo prepravil prvý dodávateľ alebo prvý odberateľ alebo iná osoba na ich účet z členského štátu iného ako je členský štát identifikácie prvého odberateľa do členského štátu druhého odberateľa,
Môj návrh klientovi bol, manažovať pre nich dopravu v ich mene a na ich účet, tak aby bola podmienka trojstranného obchodu zachovaná a aby sa cena prepravy nepremietala do ceny tovaru odmenu za túto službu, lebo proces kalkulácie za tovar je komplikovaný. Potom náklady s prepravou by cez napr. mandátnu zmluvu fakturovali do firmy B do firmy A ako určitý druh služby, napr. manažersky poplatok, sprostredkovanie obchodu, atď.
Alebo našlo by sa aj iné riešenie?
Odpovede na otázky v sekcii poradenstvo sú dostupné iba platiacim užívateľom. Ak už členom ste, prihláste sa, prosím, do svojho účtu. Ak členom nie ste, zaregistrujte sa a užívajte si výhody s členstvom spojené.