Odpovede

Najnovšie zodpovedané otázky


Doprava a reťazové transakcie s tovarom v rámci EÚ


Mám otázku k trojstrannému obchodu v postavení druhý odberateľ a zabezpečeniu prepravy k nemu.

Mám slovenského klienta registrovaného na SK – firma B, ktorý zároveň žiada o registráciu na DPH v Rakúsku (AT), lebo ide dodávať tovar iným platiteľom DPH registrovaným v AT.
Tovar si objednal u slovenského dodávateľa – firma A tiež reg. na DPH v SK, ktorý ďalej zadá svojmu partnerovi registrovanému v IT vydať tovar a ten putuje z IT priamo k zákazníkom registr. v AT. K nám príde faktúra od slovenského platcu za tovar ako druhému odberateľovi, ale pod rakúskym VAT číslom, aby bol zachovaný trojstranný obchod. My potom fakturujeme pod Rakúskym VAT číslom za tovar rakúskym zákazníkom. Lenže dopravu si chce manažovať slovenská firma B, nakoľko firma A na to nemá kapacity ani skúsenosti, licencie, atď., otázne je, či by im nehrozila povinnosť registrácie v IT z dôvodu, že tovar sa začne prepravovať v IT a končí v inom štáte EU už len ako zásielková forma dodania tovaru.
Problém je s dopravou, kedy trojstranný obchod môže byť len za splnenej aj tejto podmienky :
– tovar odoslal alebo prepravil prvý dodávateľ alebo prvý odberateľ alebo iná osoba na ich účet z členského štátu iného ako je členský štát identifikácie prvého odberateľa do členského štátu druhého odberateľa,
Môj návrh klientovi bol, manažovať pre nich dopravu v ich mene a na ich účet, tak aby bola podmienka trojstranného obchodu zachovaná a aby sa cena prepravy nepremietala do ceny tovaru odmenu za túto službu, lebo proces kalkulácie za tovar je komplikovaný. Potom náklady s prepravou by cez napr. mandátnu zmluvu fakturovali do firmy B do firmy A ako určitý druh služby, napr. manažersky poplatok, sprostredkovanie obchodu, atď.
Alebo našlo by sa aj iné riešenie?

Odpovede na otázky v sekcii poradenstvo sú dostupné iba platiacim užívateľom. Ak už členom ste, prihláste sa, prosím, do svojho účtu. Ak členom nie ste, zaregistrujte sa a užívajte si výhody s členstvom spojené.

Ing. Mgr. Martin Tužinský, PhD.

Od roku 2015 som členom Slovenskej komory daňových poradcov, člen metodicko-legislatívnej komisie pre daň z príjmov právnických osôb a metodicko-legislatívnej komisie pre účtovníctvo. Som špecialista na dane a účtovníctvo. Venujem sa daňovému, ekonomickému, účtovnému poradenstvu, spracovaniu účtovníctva, zakladaniu a likvidácii obchodných spoločností. Lektorovaniu odborných školení sa venujem od roku 2008. Kompletný zoznam školení a pomôcok nájdete na www.martintuzinsky.sk.

Pridajte sa k nám

Nenašli ste čo ste hľadali?


Spýtajte sa našich odborných poradcov a lektorov aj Vašu otázku! Každý člen ZÚSK môže každý mesiac položiť až 3 ľubovoľné otázky v piatich kategóriách na ktoré dostane odpoveď.

Staňte sa členom ZÚSK ešte dnes a čerpajte všetky výhody členstva už za 55 EUR ročne.

Chcem sa stať členom