Odpovede

Najnovšie zodpovedané otázky


Dodanie stavebných prác pri prechode z neplatiteľa na platiteľa DPH


Spoločnosť AB (platiteľ DPH) prijala platbu k budúcemu dodaniu od spoločnosti CD (neplatiteľa DPH). Vystavila faktúru k prijatej platbe – základ dane 1 000 EUR + DPH 200 EUR. Neskôr sa spoločnosť CD stala platiteľom dane. Ďalšia faktúra k prijatej platbe už bola vystavená s prenosom DP, základ dane 1 500 EUR. Je správne, ak spoločnosť AB vystavila konečnú faktúru takto:

Stavebné práce sekcia F: 1 500 EUR – prenos daňovej povinnosti, stavebné práce 1 000 EUR + 200 EUR, spolu 2 500 EUR + 200 EUR DPH, odpočet zálohy – 1 500 EUR s prenosom daňovej povinnosti, odpočet zálohy -1 000 EUR – 200 EUR, takže konečná faktúra k úhrade 0?

Nemalo byť správne 2 500 EUR – prenos daňovej povinnosti, odpočet zálohy -1 500 EUR, odpočet zálohy – 1 000 EUR a – 200 EUR, tzn. k vráteniu 200 EUR?

Odpovede na otázky v sekcii poradenstvo sú dostupné iba platiacim užívateľom. Ak už členom ste, prihláste sa, prosím, do svojho účtu. Ak členom nie ste, zaregistrujte sa a užívajte si výhody s členstvom spojené.

Ing. Mgr. Martin Tužinský, PhD.

Od roku 2015 som členom Slovenskej komory daňových poradcov, člen metodicko-legislatívnej komisie pre daň z príjmov právnických osôb a metodicko-legislatívnej komisie pre účtovníctvo. Som špecialista na dane a účtovníctvo. Venujem sa daňovému, ekonomickému, účtovnému poradenstvu, spracovaniu účtovníctva, zakladaniu a likvidácii obchodných spoločností. Lektorovaniu odborných školení sa venujem od roku 2008. Kompletný zoznam školení a pomôcok nájdete na www.martintuzinsky.sk.

Pridajte sa k nám

Nenašli ste čo ste hľadali?


Spýtajte sa našich odborných poradcov a lektorov aj Vašu otázku! Každý člen ZÚSK môže každý mesiac položiť až 3 ľubovoľné otázky v piatich kategóriách na ktoré dostane odpoveď.

Staňte sa členom ZÚSK ešte dnes a čerpajte všetky výhody členstva už za 55 EUR ročne.

Chcem sa stať členom