Odpovede

Najnovšie zodpovedané otázky


Dodanie nehnuteľnosti na pozemku konateľa


Konateľ sro je vlastníkom pozemku. Zároveň je na jeho meno aj stavebné povolenie na tento pozemok. Stavebné práce vykonáva konateľova sro. Nehnuteľnosť je ale pre kupujúceho/tretiu stranu – ktorý uhrádza sro v priebehu stavby zálohové platby (z nich sro odvádza DPH). Konateľ k takému kroku pristúpil z dôvodu „poistky“ keď sa mu stalo že kupujúci mu neuhradil vysokú sumu za dodanie stavby.

1. Občan/konateľ má s kupujúcim uzavretú zmluvu o budúcej zmluve že predá kupujúcemu pozemok, následne predmetný predaj riadne zdaní, pričom do nákladov si uplatní kúpnu sumu pozemku.

2. Občan/konateľ má písomnú s kupujúcim o prevode práv a povinností zo stavebného povolenia.

3. Kupujúci/tretia strana má s SRO zmluvu o dodaní stavebných prác na tejto nehnuteľnosti. Sro priebežne vystavuje faktúry na dodané práce, pričom po ich ukončení vystaví vyúčtovanie s odpočtom záloh (vyúčtovanie bude do konca roka).

Uvažujem správne ak:
– z pohľadu s.r.o. ide o obyčajné dodanie prác (účtovanie 324 + 602 + 343)
– nie je potrebná transferová dokumentácia, nakoľko s.r.o. má právny vzťah iba s kupujúcim

Odpovede na otázky v sekcii poradenstvo sú dostupné iba platiacim užívateľom. Ak už členom ste, prihláste sa, prosím, do svojho účtu. Ak členom nie ste, zaregistrujte sa a užívajte si výhody s členstvom spojené.

Ing. Mária Cvečková, CA

Zahŕňa odpovede na otázky týkajúce sa účtovných postupov (verného a pravdivého zobrazenia skutočností, ktoré sú predmetom účtovníctva) a správneho vykazovania skutočností v účtovnej závierke.

Pridajte sa k nám

Nenašli ste čo ste hľadali?


Spýtajte sa našich odborných poradcov a lektorov aj Vašu otázku! Každý člen ZÚSK môže každý mesiac položiť až 3 ľubovoľné otázky v piatich kategóriách na ktoré dostane odpoveď.

Staňte sa členom ZÚSK ešte dnes a čerpajte všetky výhody členstva už za 55 EUR ročne.

Chcem sa stať členom