Odpovede

Najnovšie zodpovedané otázky


Dodanie elektronických služieb a reklama Google


Na základe podmienok Google predávame cez Google mobilné aplikácie (nákupy v aplikáciach). Na konci mesiaca mám nejakú sumu a zoznam štátov kto si túto aplikáciu kúpil (tentokrát je to Holandsko, USA a Kanada) Sumu budem fakturovať Google.

  1. Týka sa ma Mini One stop?
  2. Mám vystavovať faktúru zvlášť do krajín EÚ a zvlášť do tretích krajín (bez DPH)? Som kvartálnym platiteľom DPH a túto službu rozbieham od 6/2020. Ide celá suma do súhrnného výkazu ak fakturujem Google s IČ DPH Írsko?
  3. Predávam aj reklamu na Google a toto je fakturácia tiež pre Google na základe súpisu (tiež bez DPH) , ide to do súhrnného výkazu?

Ako mám postupovať pri DPH, je to oslobodené podľa § 16 zákona o DPH?

Ďalšie podstatné skutočnosti na posúdenie predmetnej veci:

  • Na Google Play store mam bezplatnú mobilnú aplikáciu, vnútri v ktorej si ľudia z celého sveta (fyzické osoby) môžu za reálne peniaze kúpiť rozšírenia v aplikácii, ktoré im pridávaju extra funkcionalitu. V podstate im predávam softvérovú licenciu.
  • Google je sprostredkovateľ, platby idú najprv Googlu, ten si za ne strháva 30 % – ný servisný poplatok a zvyšok následne raz za mesiac pošle na účet XY s.r.o. na základe distribučnej zmluvy: https://play.google.com/intl/ALL_sk/about/developer-distribution-agreement.html.
  • Google rovno v niektorých krajinách odvádza DPH a zrážkové dane na základe ich dokumentácie, v niektorých nie: https://support.google.com/googleplay/android-developer/answer/138000?hl=sk&ref_topic=3452890.

Platba od Googlu ešte neprišla, mala by prísť 15.7., písal som ohľadom toho na Google support, ze z ktorej entity ju pošlú, dostal som dosť zložitú odpoveď v angličtine. V skratke, platby posiela Írsky Google Commerce Limited, ale kvôli BrExitu momentálne migrujú všetky európske platby na inú entitu Google Payments Ireland. Odporúčajú mi vystaviť faktúru najprv na Google Commerce Limited. Po 15-tom by sa mi mala v Google účte zobraziť potvrdenka o platbe, následne to mam zmeniť na faktúre na základe toho, co tam bude uvedene. Neviem ci je možné takto dodatočne upravovať faktúry.

Odpovede na otázky v sekcii poradenstvo sú dostupné iba platiacim užívateľom. Ak už členom ste, prihláste sa, prosím, do svojho účtu. Ak členom nie ste, zaregistrujte sa a užívajte si výhody s členstvom spojené.

Ing. Mgr. Martin Tužinský, PhD.

Od roku 2015 som členom Slovenskej komory daňových poradcov, člen metodicko-legislatívnej komisie pre daň z príjmov právnických osôb a metodicko-legislatívnej komisie pre účtovníctvo. Som špecialista na dane a účtovníctvo. Venujem sa daňovému, ekonomickému, účtovnému poradenstvu, spracovaniu účtovníctva, zakladaniu a likvidácii obchodných spoločností. Lektorovaniu odborných školení sa venujem od roku 2008. Kompletný zoznam školení a pomôcok nájdete na www.martintuzinsky.sk.

Pridajte sa k nám

Nenašli ste čo ste hľadali?


Spýtajte sa našich odborných poradcov a lektorov aj Vašu otázku! Každý člen ZÚSK môže každý mesiac položiť až 3 ľubovoľné otázky v piatich kategóriách na ktoré dostane odpoveď.

Staňte sa členom ZÚSK ešte dnes a čerpajte všetky výhody členstva už za 55 EUR ročne.

Chcem sa stať členom