Odpovede

Najnovšie zodpovedané otázky


Dlhodobý majetok a vykonané technické zhodnotenie – inventárna karta a úprava odpisového plánu


Spoločnosť SRO vlastní budovu od r. 2006, ktorá bola vedená na karte majetku a postupne odpisovaná. V r. 2006 ju spoločnosť nadobudla za X SKK (Y EUR). V roku 2009 sme budovu zhodnotili na celkovú sumu Z EUR. V priebehu rokov 2018-2020 prebehla celková rekonštrukcia, pričom účet 042 má momentálne výšku XY Eur. Dňa 13.11.2020 prebehla kolaudácia, po ktorej sa do katastra zaviedla aj zmena účelu stavby. Ako postupovať pri zhodnotení majetku na jeho karte? Máme pokračovať v odpisovom pláne, ktorý bol nastavený do r. 2046, nehľadiac na výšku zhodnotenia? Nie je potrebné vytvoriť novú kartu majetku, kde by sme len previedli zostatkové ceny a nastavili nový odpisový plán na 40 rokov?

Odpovede na otázky v sekcii poradenstvo sú dostupné iba platiacim užívateľom. Ak už členom ste, prihláste sa, prosím, do svojho účtu. Ak členom nie ste, zaregistrujte sa a užívajte si výhody s členstvom spojené.

Ing. Mgr. Martin Tužinský, PhD.

Od roku 2015 som členom Slovenskej komory daňových poradcov, člen metodicko-legislatívnej komisie pre daň z príjmov právnických osôb a metodicko-legislatívnej komisie pre účtovníctvo. Som špecialista na dane a účtovníctvo. Venujem sa daňovému, ekonomickému, účtovnému poradenstvu, spracovaniu účtovníctva, zakladaniu a likvidácii obchodných spoločností. Lektorovaniu odborných školení sa venujem od roku 2008. Kompletný zoznam školení a pomôcok nájdete na www.martintuzinsky.sk.

Pridajte sa k nám

Nenašli ste čo ste hľadali?


Spýtajte sa našich odborných poradcov a lektorov aj Vašu otázku! Každý člen ZÚSK môže každý mesiac položiť až 3 ľubovoľné otázky v piatich kategóriách na ktoré dostane odpoveď.

Staňte sa členom ZÚSK ešte dnes a čerpajte všetky výhody členstva už za 55 EUR ročne.

Chcem sa stať členom