Odpovede

Najnovšie zodpovedané otázky


Deň pri ocenení akcií


V 2023 som mal príjem z predaja cenných papierov (akcií konkrétnych firiem, žiadne ETF). Boli držané na regulovanej burze, niektoré dlhšie ako 365 dní a niektoré kratšie. Do daňového priznania by mali ísť len tie čo boli kratšie ako 365 dní, správne? Urobil som na nich zisk avšak, aby som vám vedel poslať konkrétne čísla, chcel som sa spýtať otázku: U brokera keď zadám nákup/predaj (objednávku), ktorá sa vyplní a obchod zbehne, tak tento obchod broker eviduje v ten deň ako transakciu v „trade day“, avšak reálny prepis akcií na moje meno zbehne až o 2 dní v „settlement day“ – je to schéma „T+2“, ktorá sa používa asi všade u všetkých brokerov.
Otázka teda znie, či do účtovníctva pôjde cena za nákup/predaj akcie v „trade day“ alebo v „settlement day“? Cena bude totiž trochu rozdielná, lebo kurz USD voči EUR sa za tie 2 dni zmenil (všetky akcie, čo som kupoval/predával boli za doláre). Napr. občania US sa riadia podľa „trade day“, ale občania Kanady podľa „settlement day“. Nenašiel som info ako to je u nás?

Odpovede na otázky v sekcii poradenstvo sú dostupné iba platiacim užívateľom. Ak už členom ste, prihláste sa, prosím, do svojho účtu. Ak členom nie ste, zaregistrujte sa a užívajte si výhody s členstvom spojené.

Ing. Vladimír Ozimý

Daňový poradca a odborník na dane a účtovníctvo s dlhodobou praxou vo svojich spoločnostiach Atomgroup s.r.o. a Tax-home s r.o. Skúsený lektor v oblasti daní a účtovníctva.

Pridajte sa k nám

Nenašli ste čo ste hľadali?


Spýtajte sa našich odborných poradcov a lektorov aj Vašu otázku! Každý člen ZÚSK môže každý mesiac položiť až 3 ľubovoľné otázky v piatich kategóriách na ktoré dostane odpoveď.

Staňte sa členom ZÚSK ešte dnes a čerpajte všetky výhody členstva už za 55 EUR ročne.

Chcem sa stať členom