Odpovede

Najnovšie zodpovedané otázky


Darovanie osobného automobilu


V s.r.o. je zaradený do majetku osobný automobil, ktorý ešte nie je plne odpísaný. Keďže od 1.1.2021 dochádza k odpredaju obchodného podielu, nový spoločník chce tento automobil vyradiť z účtovníctva s.r.o. a nemá to byť predaj. Uvažovala som nad možnosťou darovania. Uvažujem správne, ak:

  • daruje s.r.o. auto súčasnému spoločníkovi, považuje sa to za nepeňažné plnenie, a teda príjem zo závislej činnosti a s tým spojené všetky daňovo odvodové povinnosti,
  • daruje auto napr. rodinnému príslušníkovi, tak v tomto prípade bude vyradenie v zostatkovej cene na účte 543 pripočitateľnou položkou a daňový odpis za alikvotný počet mesiacov si môžem uplatniť?

Odpovede na otázky v sekcii poradenstvo sú dostupné iba platiacim užívateľom. Ak už členom ste, prihláste sa, prosím, do svojho účtu. Ak členom nie ste, zaregistrujte sa a užívajte si výhody s členstvom spojené.

Ing. Mgr. Martin Tužinský, PhD.

Od roku 2015 som členom Slovenskej komory daňových poradcov, člen metodicko-legislatívnej komisie pre daň z príjmov právnických osôb a metodicko-legislatívnej komisie pre účtovníctvo. Som špecialista na dane a účtovníctvo. Venujem sa daňovému, ekonomickému, účtovnému poradenstvu, spracovaniu účtovníctva, zakladaniu a likvidácii obchodných spoločností. Lektorovaniu odborných školení sa venujem od roku 2008. Kompletný zoznam školení a pomôcok nájdete na www.martintuzinsky.sk.

Pridajte sa k nám

Nenašli ste čo ste hľadali?


Spýtajte sa našich odborných poradcov a lektorov aj Vašu otázku! Každý člen ZÚSK môže každý mesiac položiť až 3 ľubovoľné otázky v piatich kategóriách na ktoré dostane odpoveď.

Staňte sa členom ZÚSK ešte dnes a čerpajte všetky výhody členstva už za 55 EUR ročne.

Chcem sa stať členom