Odpovede

Najnovšie zodpovedané otázky


Daňový bonus


Daňovník si chce uplatniť daňový bonus na dve deti, ktoré má s rôznymi matkami. Ani s jednou nebol/nie je zosobášený. Teda nie sú splnené porozvodové podmienky a súdne určenie striedavej starostlivosti, otec tvrdí, že sa stará rovnako o obe deti. Prvá matka, ktorá si daňový bonus uplatniť nemôže (poberá invalidný dôchodok a prídavky na dieťa), súhlasí s uplatnením DB otcom dieťaťa, peniaze jej otec poskytne v plnej výške. Druhá matka je s tým uzrozumená.

Ako účtovník nemám kapacitu skúmať, v ktorej domácnosti sa otec zdržiava a či sú s ním obe deti. Môžem uviesť obe deti v daňovom priznaní a vyžiadať daňový bonus na celý rok?

Ospravedlňujem sa za pomerne špecifickú otázku, ale ide mi o to, na kom je vlastne dôkazné bremeno určenia domácnosti v prípade, že rodičia nie sú zosobášení, ani rozvedení, keďže trvalý pobyt nie je podmienkou.

Odpovede na otázky v sekcii poradenstvo sú dostupné iba platiacim užívateľom. Ak už členom ste, prihláste sa, prosím, do svojho účtu. Ak členom nie ste, zaregistrujte sa a užívajte si výhody s členstvom spojené.

Ing. Mgr. Martin Tužinský, PhD.

Od roku 2015 som členom Slovenskej komory daňových poradcov, člen metodicko-legislatívnej komisie pre daň z príjmov právnických osôb a metodicko-legislatívnej komisie pre účtovníctvo. Som špecialista na dane a účtovníctvo. Venujem sa daňovému, ekonomickému, účtovnému poradenstvu, spracovaniu účtovníctva, zakladaniu a likvidácii obchodných spoločností. Lektorovaniu odborných školení sa venujem od roku 2008. Kompletný zoznam školení a pomôcok nájdete na www.martintuzinsky.sk.

Pridajte sa k nám

Nenašli ste čo ste hľadali?


Spýtajte sa našich odborných poradcov a lektorov aj Vašu otázku! Každý člen ZÚSK môže každý mesiac položiť až 3 ľubovoľné otázky v piatich kategóriách na ktoré dostane odpoveď.

Staňte sa členom ZÚSK ešte dnes a čerpajte všetky výhody členstva už za 55 EUR ročne.

Chcem sa stať členom