Odpovede

Najnovšie zodpovedané otázky


Daň z príjmu


Chcela by som sa opýtať, podľa ktorého paragrafu sa postupuje v prípade používania automobilu len na firemné účely a zároveň paušalizácie 80/20 (nevedenie knihy jázd). Zaujíma ma skôr to krátenie všetkých výdavkov, aj odpisov v rozsahu 20%. Lebo väčšina účtovníkov čo viem, keď krátia PHL a auto sa používa výhradne na firemné účely tak si uplatňujú 100% všetkých nákladov súvisiacich s prevádzkou vozidla, ako aj odpisy.

Môj podnet bol na Vašu odpoveď (reakciu):
Ja odporúčam uplatňovať paušalizáciu 80/20 na motorové vozidlo v prípade ak dôvodom je nevedenie knihy jázd na účely preukazovania daňových výdavkov, pričom zámerom nie je poskytnutie na súkromné účely zamestnanca (konateľa) spoločnosti ale dôvod je zjednodušenie administratívy. V takomto prípade nevzniká nepeňažný príjem z dôvodu že neexistuje písomná dohoda o používaní motorového vozidla na súkromné účely zamestnancom a krátia sa všetky výdavky vrátane odpisov v rozsahu 20 % čo sa uvádza do daňového priznania na r. 15 TAB A pre právnické osoby.

Odpovede na otázky v sekcii poradenstvo sú dostupné iba platiacim užívateľom. Ak už členom ste, prihláste sa, prosím, do svojho účtu. Ak členom nie ste, zaregistrujte sa a užívajte si výhody s členstvom spojené.

Ing. Vladimír Ozimý

Daňový poradca a odborník na dane a účtovníctvo s dlhodobou praxou vo svojich spoločnostiach Atomgroup s.r.o. a Tax-home s r.o. Skúsený lektor v oblasti daní a účtovníctva.

Pridajte sa k nám

Nenašli ste čo ste hľadali?


Spýtajte sa našich odborných poradcov a lektorov aj Vašu otázku! Každý člen ZÚSK môže každý mesiac položiť až 3 ľubovoľné otázky v piatich kategóriách na ktoré dostane odpoveď.

Staňte sa členom ZÚSK ešte dnes a čerpajte všetky výhody členstva už za 55 EUR ročne.

Chcem sa stať členom