blog

Vzdelávajte sa s nami


V rámci tejto časti Vám prinášame aktuálne informácie týkajúce sa legislatívnych zmien, najčastejších problémov z našej praxe, riešení praktických príkladov a rôzne zaujímavosti a novinky.

Čo sme si pre našich členov pripravili v roku 2022?


Máme tu nový rok a my Vám prajeme predovšetkým veľa zdravia, šťastia, rodinnej pohody, bezproblémových klientov / kolegov / šéfov a pevné nervy. A samozrejme, čo najmenej nezmyselných legislatívnych zmien, ktoré nám všetkým sťažujú prácu pri účtovaní.

Na rok 2022 sme si pripravili hneď niekoľko najrôznejších workshopov, ktoré Vám pomôžu zorientovať sa v rôznych oblastiach práce účtovníka. Oslovili sme viacero prednášajúcich a podaril sa nám pripraviť zaujímavý mix tém – posúďte sami.

Už v januári na nás čaká workshop na tému AML dokumentácia v zmysle zákona o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti z pohľadu účtovníka, ktorým nás prevedie Mgr. Viktor Feťko z advokátskej kancelárie Hronček & Partners, s. r. o.. K tomuto workshopu bude pre všetkých členov s balíčkom Junior, Profi alebo Business k dispozícii aj vzor AML dokumentácie pre účtovníkov. Hodnota takéhoto dokumentu sa pohybuje od 850 €. V druhej polovici januára nás zoznámi advokát JUDr. Jozef Lukajka, PhD. s aktuálnou problematikou tzv. kurzarbeitu.

Vo februári sa  pozrieme na štatutárov v sociálnom a zdravotnom poistení – téma, ktorú sa oplatí pripomenúť si každý rok. S workshopom nás bude sprevádzať RNDr. Jana Motyčková. Taktiež je vo februári správny čas na získanie nových klientov, ale ako na to? S marketingom pre účtovníkov nám pomôže RNDr. Milan Fraňo, PhD..  z WOOACADEMY, ktorý prezradí tipy ako na to.

Ďalšou zaujímavou témou je A1 v Sociálnej poisťovni, na ktorú sa pozrieme v marci s odborníčkou na túto oblasť, Júliou Pšenkovou.

V apríli z nás opadne stres spojený s podávaním daňových priznaní (alebo prvou vlnou ich podávania) a nastane priestor pre vymáhanie neuhradených pohľadávok. A práve vtedy padne vhod workshop s názvom Vymáhanie pohľadávok, kde nám JUDr. Ing. Jozef Kubaský z advokátskej kancelárie JUDr. Ivan Drdoš povie o našich možnostiach a ako správne postupovať.

Už teraz sa môžete tešiť na IV. konferenciu účtovníkov Slovenska, ktorú máme naplánovanú na máj 2022. V tomto mesiaci sa pozrieme počas workshopu s JUDr. Jozefom Lukajkom, PhD. aj na aktuálnu prax a dôsledky pri skončení pracovného pomeru. Tretím workshopom sa zameriame aj na sebe a to spolu s VITALCLINIC a ich fyzioterapeutom, ktorý nám ukáže pár cvikov na chrbát, ktoré zvládnete aj v kancelárii.

V júni sa rozbieha hlavná sezóna a mnoho z nás rieši brigádnikov u svojich klientov. RNDr. Jana Motyčková nás prevedie jednotlivými pravidlami a nástrahami pri zamestnávaní brigádnikov, ako sa im ľudovo hovorí.

Začiatkom júla bude máloktorá účtovníčka či účtovník pracovať, nakoľko sa všetci stretneme počas Letného stretnutia, ktoré sa už teší svojmu tretiemu pokračovaniu. Vypočuť si môžete zaujímavé témy a tešiť sa môžete aj na voľnočasový program. A čo môže robiť účtovník v júli, okrem dovolenkovania? To nám prezradí na workshope Ing. Ailina Hanková.

Minulý rok nám Petra Lacková, MBA počas letného stretnutia porozprávala, ako sa chovať, keď vás navštívi NAKA. Tento rok zas porozpráva o daňových kontrolách – na čo si dať pozor a ako taká kontrola prebieha, počas workshopu plánovaného v auguste. Leto je pomerne pokojnejšie obdobie a mnoho z nás premýšľa nad nastavením klientov, určením pravidiel a trvaním na nich. A ako zvládnuť vypätú situáciu s klientom? O tom nám porozpráva Ing. Dušan Straňák, ktorého si mnohí z nás pamätajú z konferencií účtovníkov Slovenska.

Od septembra sa začína každoročné kolečko prijímania nových legislatívnych predpisov. Na aktuálne zmeny v pracovno-právnych vzťahoch a GDPR sa pozrieme počas hodinového workshopu s JUDr. Jozefom Lukajkom, PhD. z advokátskej kancelárie LUKAJKA & PARTNERS.

Júlia Pšenková sa na nás teší aj v októbri, kedy nám pripomenie výpočet stravného pri zahraničných pracovných cestách.

V novembri sa môžete tešiť hneď na dva workshopy. Prvým nás bude sprevádzať Ing. Ailina Hanková a budeme sa rozprávať o koncoročných účtovných operáciách, aby ste sa čo najlepšie pripravili na koniec roka. A vo svete IT bezpečnosti nás prevedie Tomáš Barcaj zo spoločnosti MIND IT. Dozviete sa, prečo je podstatný antivírus, či prečo si aktualizovať webový prehliadač.

Posledný mesiac v roku venujeme zmenám v mzdovej oblasti, ktoré nám predstaví RNDr. Jana Motyčková.

Ako vidíte, okrem tradičnej konferencii a letného stretnutia nás čaká 17 workshopov na najrôznejšie témy. Bezplatný prístup ku všetkým workshopom majú automaticky všetci členovia s balíkom Junior, Profi alebo Business, stačí sa registrovať na konkrétny workshop. Workshopy pre nečlenov združenia a FREE členov budú spoplatnené.

Pri najobľúbenejšom balíku Profi získate za 55 € na rok prístup ku 17 workshopom, odborné poradenstvo v rozsahu 10 otázok ročne, zľavy u partnerov združenia, zľavu na Letné stretnutie účtovníkov, ako aj na IV. konferenciu účtovníkov, prístup k rôznym právnym dokumentov pripravených advokátskymi kanceláriami (napr. Zmluva o poskytovaní služieb, vyššie spomínanú AML dokumentáciu a ďalšie). Vzdelávacie aktivity, poskytovanie poradenstva a príprava vzorových dokumentov sú financované z členských poplatkov, ako aj z prijatého podielu zaplatenej dane. Viac sa dočítate v článku s názvom Možnosti podpory neziskového sektoru a ich výhody / nevýhody a podiel zaplatenej dane nám môžete poskytnúť pod týmito identifikačnými údajmi: ZÚSK – Združenie účtovníkov Slovenska, IČO: 45786259, zápis v Notárskom centrálnom registri určených právnických osôb.

Prehľad jednotlivých balíčkov nájdete aj na našom webe TU. Aktivujte si svoje členstvo hneď, aby ste mohli čerpať všetky výhody počas celého roka 2022. Upozorňujeme, že členské sa platí na kalendárny rok, t. j. na obdobie od 01.01.2022 do 31.12.2022.