Odpovede

Najnovšie zodpovedané otázky


Nárok na odpočet DPH pri vrátenom tovare z EÚ


Zakúpili sme tovar (arašidy) z Holandska. Faktúra bola vystavená 29.06.2022 (tovar sme obdržali 01.07.2022). Po obdržaní zásielky sme zistili, že arašidy sú plesnivé. Kvalitu arašidov sme dali posúdiť Štátnemu veterinárnemu ústavu a ten prítomnosť plesní potvrdil (rozhodnutie vydal 15.07.2022). Následne sme tovar reklamovali. Dodávateľ reklamáciu uznal a 25.07.2022 sme celú zásielku do Holandska vrátili. Dobropis nám dodávateľ vystavil 27.07.2022. V daňovom priznaní DPH za mesiac jún 2022, ktoré sme podali 21.07.2022 sme na túto dodávku urobili samozdanenie a zároveň sme si uplatnili nárok na odpočet DPH. Postupovali sme správne ? Vznikol nám nárok na odpočet DPH, alebo keďže sme 25.07.2022 už vedeli, že dodávka sa bude celá dodávateľovi vracať nárok na odpočet DPH nám nevznikol ? Predmetom našej činnosti je praženie kávy a arašidov a ich následný predaj do obchodnej siete.

Odpovede na otázky v sekcii poradenstvo sú dostupné iba platiacim užívateľom. Ak už členom ste, prihláste sa, prosím, do svojho účtu. Ak členom nie ste, zaregistrujte sa a užívajte si výhody s členstvom spojené.

Ing. Mgr. Martin Tužinský, PhD.

Od roku 2015 som členom Slovenskej komory daňových poradcov, člen metodicko-legislatívnej komisie pre daň z príjmov právnických osôb a metodicko-legislatívnej komisie pre účtovníctvo. Som špecialista na dane a účtovníctvo. Venujem sa daňovému, ekonomickému, účtovnému poradenstvu, spracovaniu účtovníctva, zakladaniu a likvidácii obchodných spoločností. Lektorovaniu odborných školení sa venujem od roku 2008. Kompletný zoznam školení a pomôcok nájdete na www.martintuzinsky.sk.

Pridajte sa k nám

Nenašli ste čo ste hľadali?


Spýtajte sa našich odborných poradcov a lektorov aj Vašu otázku! Každý člen ZÚSK môže každý mesiac položiť až 3 ľubovoľné otázky v piatich kategóriách na ktoré dostane odpoveď.

Staňte sa členom ZÚSK ešte dnes a čerpajte všetky výhody členstva už za 55 EUR ročne.

Chcem sa stať členom